fbpx
Źródło: Wrotapodlasia.pl

czerwiec 2021

16

8:06:39

Pociągi TLK Żubr i Biebrza połączyły Warszawę i Hajnówkę

Od niedzieli 13 czerwca, po kilkunastu latach przerwy, znów można dojechać bezpośrednio z Warszawy do Hajnówki. Pociąg TLK Biebrza jedzie teraz w wydłużonej relacji Gdynia – Warszawa przez Olsztyn, Białystok, Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Czeremchę, Siemiatycze, Sarnaki, Niemojki i Mordy. Tę samą trasę przez południowe Podlasie pokonywać będzie nowy skład TLK Żubr relacji Białystok – Warszawa. Na spotkaniu inaugurującym wznowione połączenia obecny był m.in. Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Dzięki tym dwóm parom pociągów po siedemnastu latach wrócą do Hajnówki codzienne połączenia dalekobieżne. Mieszkańcy nowych miejscowości w zasięgu usług przewoźnika zyskają możliwość bezpośredniego dojazdu koleją do Warszawy, Białegostoku czy Trójmiasta. 

420 miejscowości w zasięgu przewoźnika

Dzięki stałemu uruchamianiu nowych pociągów siatka połączeń narodowego przewoźnika kolejowego staje się coraz gęstsza. Jeszcze w 2014 roku PKP Intercity docierało do ok. 300 miejscowości. W każdym kolejnym rozkładzie jazdy liczba ta systematycznie rosła.

Dla naszego regionu to bardzo ważny dzień. Bezpośrednie, dalekobieżne połączenia z Warszawą czy Trójmiastem bardzo ułatwią życie mieszkańcom południowej części województwa podlaskiego. Wierzę, że będą też czynnikiem prorozwojowym, zwłaszcza dla turystki. Mieszkańcy największego polskiego miasta, stolicy kraju, zyskają możliwość szybkiego, wygodnego i ekologicznego przejazdu w jeden z najpiękniejszych regionów Polski” – powiedział marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Cieszę się, że mieszkańcy tej części regionu będą mogli korzystać z tych przywróconych połączeń. Z kolei turyści łatwo dotrą na wakacje w okolice Puszczy Białowieskiej. Do tej pory nie było to możliwe bez uciążliwych przesiadek” – podkreślił Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

W rocznym rozkładzie jazdy na sezon 2020/2021 pociągi PKP Intercity zatrzymują się już w około 420 ośrodkach.

To dobry dzień nie tylko dla Hajnówki, całego województwa, ale dla całej Polski, bo to dowód na to, że w ostatnich latach Polskie Linie Kolejowe oraz kursujący po nich przewoźnicy przywracają bezpieczny i ekologiczny transport, który dociera nie tylko do największych miast, ale też do mniejszych miejscowości. Hajnówka od tego dalekobieżnego transportu była odcięta przez ostatnie kilkanaście lat. Dzięki ostatnim inwestycjom można jeździć dużo szybciej i bezpieczniej. Dzięki uruchomieniu pociągów przez PKP Intercity mieszkańcy będą mieli dużo łatwiejsze połączenie i ze stolicą Polski, i ze stolicą regionu, i z polskim morzem” – powiedział Dariusz Piontowski, wiceminister edukacji i nauki.

Zbliżające się wakacje przyniosą nie tylko nowe połączenia, lecz także wzrost średniej liczby pociągów uruchamianych każdego dnia przez PKP Intercity. Poprzedniego lata na tory wyjeżdżało średnio 410 składów dziennie. W tym roku będzie ich 426. Poziom nowej oferty jest porównywalny do ostatnich wakacji przed pandemią. Latem 2019 r. przewoźnik uruchamiał średnio 425 pociągów na dobę.

Porozumienie o współpracy z LOT

PKP Intercity oraz Lokalna Organizacja Turystyczna (LOT) „Region Puszczy Białowieskiej" podpisały porozumienie o współpracy. W ramach tego porozumienia spółka i LOT będą wspierać rozwój ruchu turystycznego w regionie. Bardzo ważnym punktem tego porozumienia jest inicjatywa, w ramach której posiadacze biletów PKP Intercity – TLK Biebrza oraz TLK Żubr otrzymają szereg świadczeń od partnerów LOT „Region Puszczy Białowieskiej”.

Powstał też specjalny przewodnik po najciekawszych miejscach w regionie Puszczy Białowieskiej, w którym znajdzie się lista wszystkich partnerów biorących udział w programie. Przewodnik będzie do pobrania w wersji PDF na stronie intercity.pl/hajnowka, a informacje na ten temat, w formie specjalnych naklejek, znajdą się w wagonach TLK Biebrza i TLK Żubr. Wersja drukowana udostępniona zostanie w regionie Puszczy Białowieskiej.

Bezpośrednie dalekobieżne połączenie kolejowe to dla całego regionu duża szansa na zwiększenie ruchu turystycznego. Nasi partnerzy bardzo pozytywnie zareagowali na fakt, że do Hajnówki po tylu latach przerwy znów będą jeździć pociągi PKP Intercity. Dla wielu turystów, zwłaszcza tych najmłodszych i najstarszych, ale też tych, którzy cenią ekologiczny transport, a takim jest kolei, wybór pociągu jako środka transportu będzie bardzo korzystną opcją” – wskazał wiceprezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Region Puszczy Białowieskiej" Eugeniusz Ławreniuk. 

Więcej informacji na temat nowych połączeń przeczytasz na [stronie] Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Źródło tekstu: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram