fbpx
Źródło: Pkp.pl

czerwiec 2021

16

12:06:53

Spółka PKP ogłosiła przetarg na przebudowę dworca w Rzepinie

Przywrócenie historycznego wyglądu dworca, poprawa komfortu podróżnych, dostępności oraz bezpieczeństwa – to tylko niektóre z celów modernizacji dworca w Rzepinie. PKP S.A. ogłosiły właśnie przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych obiektu. Według zapowiedzi otwarcie ofert nastąpi w lipcu, a roboty ruszą jeszcze w tym roku.

W ramach prac pochodzący z końca XIX wieku dworzec zostanie odnowiony i unowocześniony. Z elewacji budynku zostanie usunięty tynk, dzięki temu odzyska ona swój pierwotny ceglany wygląd. Odnowione – a w przypadku, gdy będzie to konieczne odtworzone na wzór historycznych – zostaną detale architektoniczne, w tym m.in. tzw. palmety, czyli ozdobne elementy w formie stylizowanych liści palmowych na narożach budynku i ścianie szczytowej. Planowane jest także odtworzenie świetlika nad holem oraz kominów. Poddaną renowacji elewację podkreśli z kolei nowa nocna iluminacja obiektu.

Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy przebudowy dworca w Rzepinie to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy kolejnej niewielkiej miejscowości w województwie lubuskim zyskają dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców” – podkreśla Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Program Inwestycji Dworcowych wkroczył już w decydującą fazę. Część inwestycji prowadzonych przez PKP S.A. została zrealizowana lub jest w trakcie prac budowlanych, a niebawem dołączą do nich kolejne. Jedną z nich jest przebudowa dworca w Rzepinie, na którą przetarg właśnie ogłoszono. Dzięki niej dworzec odzyska historyczne piękno oraz spełni współczesne standardy obsługi podróżnych” – wskazuje Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

„Poprawa komfortu podróżowania, skrócenie czasu jazdy, modernizacja dworców i dostosowanie ich do osób ze szczególnymi potrzebami to jedne z priorytetów polskiego rządu przy realizacji inwestycji kolejowych. Pieniądze z Funduszy Europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko wspierają modernizację zabytkowych dworców, jak ten w Rzepinie. Dzięki temu pasażerowie będą mogli korzystać z bardziej nowoczesnego, bezpiecznego oraz dostępnego dla wszystkich miejsca” – zaznacza Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

„Program Inwestycji Dworcowych w województwie lubuskim nabiera rozpędu. Ostatnio rozpoczęliśmy przebudowę dworca w Witnicy, a lada dzień ruszą prace budowlane w Świebodzinie. Rzepin to kolejna lokalizacja na mapie województwa lubuskiego, gdzie planujemy jeszcze w tym roku zacząć roboty” mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Wyremontowane zostanie także wnętrze budynku dworca. Po zakończeniu prac przestrzeń obsługi podróżnych będzie stanowił hol, pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Zostanie on wyposażony m.in. w ławki, gabloty na rozkład jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Na parterze budynku zaprojektowano również pomieszczenia kas biletowych, toalety ogólnodostępne, lokale komercyjne oraz te przeznaczone dla przewoźników kolejowych.

Dzięki przebudowie dworzec w Rzepinie stanie się bardziej dostępny dla pasażerów kolei. PKP planują likwidację barier architektonicznych oraz wprowadzenie szeregu usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami. W budynku pojawią się windy, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy z planem dotykowym dworca oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a. Ponadto projekt przewiduje dostosowanie wysokości okienek kasowych do potrzeb osób poruszających się na wózkach, a także zastosowanie drzwi automatycznych, ułatwiających dostęp do budynku.

Budynek stanie się też bardziej ekologiczny i bezpieczny. Planowane jest wykonanie energooszczędnego oświetlenia w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Natomiast w celu ograniczenia strat ciepła zaprojektowano ocieplenie budynku od wewnątrz oraz montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności ciepła. W celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wody zamontowane w budynku urządzenia i systemy będą nadzorowane przy pomocy systemu BMS (Building Management System). Istotnym elementem inwestycji jest również poprawa bezpieczeństwa osób i mienia, w tym montaż nowych systemów: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych.

Inwestycja obejmie też zmiany w najbliższym otoczeniu dworca w Rzepinie. Będzie ono stanowić całość kompozycyjną z wcześniej przebudowaną przez samorząd przestrzenią. W zakresie prac ujęto położenie nowej nawierzchni oraz montaż elementów małej architektury: ławek, koszy i oświetlenia. W pobliżu budynku powstanie również wiata rowerowa.

Dworzec w Rzepinie to jeden z ośmiu obiektów w województwie lubuskim modernizowanych przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dokładny koszt przebudowy obiektu będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych. Otwarcie ofert w postępowaniu jest planowane na 13 lipca bieżącego roku.

Źródło tekstu: Pkp.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram