fbpx
Źródło: Wabteccorp.com

czerwiec 2021

16

11:06:44

Wabtec i General Motors opracują zeroemisyjną lokomotywę towarową

Amerykański producent taboru Wabtec Corporation i koncern motoryzacyjny General Motors (GM) podpisali list intencyjny zakładający wdrożenie ekologicznych źródeł zasilania na kolei. Firmy chcą wykorzystać w lokomotywach towarowych nową technologię akumulatorów GM Ultium i wodorowe ogniwa paliwowe Hydrotec – poinformowano w komunikatach prasowych Wabtec i General Motors.

W ramach podpisanego listu intencyjnego firma Wabtec Corporation zadeklarowała, że zapewni swoją prototypową lokomotywę FLXdrive oraz doświadczenie w zakresie zarządzania energią i optymalizacji systemów. Ma to pozwolić na znalezienie wraz z General Motors rozwiązań dla kolejowego transportu ciężkiego, które w pełni wykorzystają zaawansowane technologie opracowane i udoskonalane przez amerykański koncern – akumulatory litowo-metalowe Ultium i wodorowe ogniwa paliwowe Hydrotec.

Przypomnijmy, że w styczniu tego roku firmy BNSF Railway i Wabtec Corporation rozpoczęły testy lokomotywy towarowej zasilanej wyłącznie energią pochodzącą z zamontowanych w pojeździe akumulatorów. Badania na terenie Kalifornii były prowadzone w różnych warunkach pogodowych i geograficznych. [czytaj więcej] Testy zakończyły się w maju i wykazały oszczędność paliwową na poziomie 11%. Kolejna technologia, która zostanie wykorzystana w lokomotywie, ma pozwolić na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników.

Rafael Santana, dyrektor generalny i prezes firmy Wabtec, podkreśla że współpraca z GM przyspieszy „zieloną transformację” całego sektora kolejowego.

„Cała branża kolejowa stoi u progu zrównoważonej transformacji dzięki wprowadzeniu akumulatorów i paliwowych ogniw wodorowych do zasilania lokomotyw. Nasza lokomotywa FLXdrive, pierwsza na świecie zasilana w 100% energią z akumulatorów, potwierdziła swój potencjał w zakresie redukcji emisji CO2 nawet o 30% przy pracy z mocą 6 MWh. Nie możemy jednak spocząć na laurach. Współpraca z GM nad technologiami Ultium i Hydrotec może skrócić drogę sektora kolejowego do całkowitej dekarbonizacji” – wskazuje szef Wabtec.

Prezes General Motors zaznacza, że umowa z Wabtec świadczy o dużym potencjale technologii, nad którymi pracuje koncern.

„Kolej ma dla General Motors kluczowe znaczenie pod względem obsługi klientów w Ameryce Północnej. Plany Wabtec Corporation dotyczące dekarbonizacji sektora pomogą rozwijać naszą wizję zeroemisyjnego transportu. Decyzja producenta, o wykorzystaniu baterii GM Ultium i systemów wodorowych ogniw paliwowych Hydrotec w swoich lokomotywach, dodatkowo potwierdza zaawansowanie i wszechstronność naszej technologii” – mówi Mark Reuss, prezes General Motors.

Źródło: Wabterc Corporation

General Motors pokłada duże nadzieje w kolejnej generacji swoich akumulatorów Ultium, opierających się na technologii litowo-metalowej. Dzięki mniejszej masie i większej pojemności, nowe rozwiązanie ma m.in. znacząco zwiększyć zasięg samochodów elektrycznych w porównaniu do obecnych aut z bateriami litowo-jonowymi. Warto wspomnieć, że akumulatory Ultium znalazły się m.in. na pokładzie nowego elektrycznego Hummera od GM. Amerykański koncern zakłada, że nowa generacja baterii będzie gotowa za około dwa lata.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram