fbpx
Źródło: Pomorskie.eu

czerwiec 2021

17

3:06:52

Pomorskie: podpisano umowę na wykonanie zintegrowanego systemu poboru opłat za przewozy FALA

Informacje o rozkładach jazdy i taryfach, a do tego wygodna bezkontaktowa płatność taki będzie system FALA, czyli pomorska Platforma Zintegrowanych Usług Mobilności. Wykonawcą inwestycji będą konsorcjum Asseco Data Systems sp. z o.o. oraz włoska firma AEP Ticketing Solutions. Pierwsi pasażerowie skorzystają z działającej FALI już w połowie przyszłego roku.

Umowa została zawarta 14 czerwca 2021 roku na przystanku PKM Gdańsk Jasień. Dokument podpisali przedstawiciele spółki InnoBaltica oraz konsorcjum Asseco Data Systems i AEP Ticketing Solutions, czyli wykonawcy prac. Obecni byli także marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Leszek Bonna.

Wizjonerski projekt

System FALA, to zintegrowany system poboru opłat za przewozy w komunikacji publicznej na terenie województwa pomorskiego.

„To przedsięwzięcie, jakiego jeszcze nie było. Jedna platforma połączy sieć kolejową i komunikację miejską w całym regionie. W ramach systemu FALA pasażerowie będą mogli nie tylko płacić za przejazdy, ale będą również mieli do dyspozycji pełną informacje o taryfach czy rozkładach jazdy. Szacujemy, że w systemie będzie około 2,5 mln kont” – wyjaśnia Marcin Stefański, prezes InnoBaltica.

Szczegółowy harmonogram prac nad systemem zostanie ustalony w ciągu najbliższego miesiąca. Co ważne, FALA obejmie nie tylko Trójmiasto. Będzie można z niej korzystać w całym regionie, także w mniejszych miastach.

Kto przygotuje FALĘ?

Przetarg na wyłonienie głównego wykonawcy Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności został ogłoszony przez spółkę InnoBaltica w grudniu 2019 r. Wystartowały w nim cztery podmioty. Po wielu pracach, decyzjach i odwołaniach została wybrana najlepsza oferta. Wykonawcą pomorskiej FALI będzie konsorcjum Asseco Data Systems sp. z o.o. oraz włoska firma AEP Ticketing Solutions. Całkowita wartość projektu to ok. 130 mln zł. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 90 mln zł.

Źródło: Mat. prasowy spółki InnoBaltica

Jak będzie działał system?

„To proste. Ideą jest hasło „wsiadam i jadę”. Oznacza to, że podróżny nie musi znać cen biletów, a i tak zapłaci najniższą cenę. System, bowiem sam dobierze najkorzystniejsze bilety, ulgi i połączy je, aby było jak najtaniej” – wyjaśnia Marcin Stefański.

Obowiązkiem pasażera będzie jedynie „zameldowanie” np. swojej karty czy telefonu w czytnikach umieszczonych w pojazdach. Będą one obecne w pociągach, autobusach, tramwajach oraz na przystankach.

Źródło tekstu: Pomorskie.eu/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram