fbpx
Źródło: Orlenlietuva.lt

czerwiec 2021

18

9:06:50

Orlen Lietuva przejął jedyny kolejowy terminal przeładunkowy przy granicy polsko-litewskiej

Orlen Lietuva, spółka z Grupy Orlen, nabyła 100% udziałów w litewskim przedsiębiorstwie Mockavos Terminalas, przejmując tym samym kontrolę nad jedynym kolejowym terminalem przeładunkowym przy granicy polsko-litewskiej. Obiekt jest wykorzystywany podczas transportu produktów ropopochodnych wytwarzanych w rafinerii w Możejkach i przeznaczonych na rynek polski oraz ukraiński.

Terminal w Mockavie został wybudowany w 2017 roku. Jego powierzchnia wraz z przyległymi gruntami wynosi ok. 40 ha. Łączna pojemność zbiornikowa obiektu to 19 tys. m3, natomiast zdolności przeładunkowe szacowane są na 1,2 mln ton paliw płynnych rocznie. W przygotowaniu transakcji Orlen Lietuva korzystała z usług doradczych PwC i PwC Legal.

„Naszym priorytetem, zgodnie ze strategią ORLEN2030, jest dynamiczny rozwój aktywów na Litwie i wzmacnianie pozycji rynkowej ORLEN Lietuva. To strategiczna spółka, która zarządza jedyną rafinerią w regionie bałtyckim, co ma kluczowe znaczenie dla jego bezpieczeństwa energetycznego. Przejęcie kolejowego terminala przeładunkowego w Mockavie, przy granicy z Polską, nie tylko zwiększy to bezpieczeństwo, ale usprawni także logistykę i będzie stanowiło gwarancję stabilnych dostaw paliw do Polski i na Ukrainę. Skorzysta na tym Koncern oraz gospodarki wszystkich tych państw” – podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Z sukcesem sfinalizowaliśmy strategiczny dla przyszłości ORLEN Lietuva projekt. Dotąd korzystaliśmy z terminala w Mockavie w oparciu o umowę o współpracy z zarządzającą nim spółką. Przejęcie terminala oznacza dla nas konkretne oszczędności i wzrost niezależności, a w dalszej perspektywie także możliwość realizacji kolejnych ambitnych planów rozwojowych na terenie, na którym znajduje się terminal” – mówi Michał Rudnicki, Prezes Zarządu Orlen Lietuva.

Litewska spółka to jeden z filarów Grupy Kapitałowej Orlen, generujący znaczące korzyści finansowe. W pierwszym kwartale tego roku Orlen Lietuva osiągnęła przychody na poziomie 752,7 mln dolarów. Zyski wyniosły 23,6 mln dolarów netto, a EBITDA LIFO 17,9 mln dolarów. Dobre wyniki finansowe są efektem m.in. realizacji innowacyjnych projektów i wdrożonych działań optymalizacyjnych.

Rafineria w Możejkach to jedyny taki obiekt w Krajach Bałtyckich. Pod względem wielkości przerobu ropy naftowej, który obecnie wynosi ok. 10 mln ton rocznie, zajmuje drugie miejsce w Grupie Kapitałowej ORLEN. Jej powierzchnia wynosi ponad tysiąca hektarów, przez które przebiega ok. 2 tys. km rurociągów. Od początku istnienia przerobiła blisko 330 mln ton ropy. Produkty naftowe z Możejek dostarczane są nie tylko na rynek litewski, ale także m.in. na Łotwę, Estonię i do Polski.

Zakład ma duże znaczenie dla polskiej oraz litewskiej gospodarki. Zatrudnia ok. 1,5 tys. pracowników, z których ponad 90% to mieszkańcy Możejek i okolicznych miejscowości. Rafineria jest jednym z największych eksporterów i podatników na Litwie, który odpowiada za 15% wpływów do krajowego budżetu.

Źródło tekstu: Orlen.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram