fbpx
Źródło: PKP Cargo S.A.

czerwiec 2021

18

3:06:52

PKP Cargo z umową zakupu majątku po dawnej Fabryce Wagonów Gniewczyna

PKP Cargo S.A. podpisało 16 czerwca umowę zakupu majątku po dawnej Fabryce Wagonów Gniewczyna w Gniewczynie Łańcuckiej koło Przeworska (Podkarpacie). To pierwszy etap inwestycji, której celem jest wznowienie w tym zakładzie produkcji wagonów towarowych.

Zgodnie z zapisami aktu notarialnego, PKP Cargo odkupiło od słowackiej spółki Forespo 33 ha gruntów, na których stoją hale fabryczne o powierzchni 4 ha. W skład majątku wchodzi także 7,5 km torów. Wartość umowy to około 33 mln zł.

PKP Cargo od ponad 1,5 roku starało się o odkupienie majątku po fabryce w Gniewczynie, aby wznowić tu produkcję wagonów towarowych. Przejęcie tych nieruchomości otwiera drogę do rozmów z potencjalnymi partnerami biznesowymi na temat zawiązania spółki. Kolejnym etapem będzie poczynienie niezbędnych inwestycji w odtworzenie majątku produkcyjnego i uruchomienie produkcji.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zwrócił uwagę, że projekt wpisuje się w działania rządu związane z repolonizacją firm o dużym znaczeniu dla gospodarki i reindustrializacją Polski.

„Rozwój polskiej gospodarki to jeden z głównych priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego dążymy do tego, żeby odbudowywać zdolności produkcyjne polskiego przemysłu. Fabryka wagonów w Gniewczynie jest dobrym tego przykładem, gdyż mówimy o regionie podkarpackim, gdzie tradycje przemysłu kolejowego są bogate i możemy je teraz przywrócić dla dobra lokalnej społeczności” – mówił wicepremier Jacek Sasin.

„Bardzo dobrze, że w proces reindustrializacji angażują się spółki z udziałem Skarbu Państwa, czego kolejnym przykładem są działania PKP Cargo w sprawie Gniewczyny” – dodał.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba (PiS) podkreślił, że podpisanie aktu notarialnego to finał kilkuletnich starań o powrót fabryki w Gniewczynie w polskie ręce i o wznowienie jej działalności.

„Osiągnięcie tego celu nie było łatwe, bo napotkaliśmy wiele trudności, ale najważniejsze jest to, że ten ważny dla regionu podkarpackiego zakład, zatrudniający w przeszłości ponad tysiąc ludzi, znowu będzie tętnić życiem. Fabryka w Gniewczynie była znana z tego, że produkowała wagony wysokiej jakości i teraz będzie mogła wrócić na mapę gospodarczą województwa podkarpackiego” – zaznaczył Tomasz Poręba.

Prezes PKP Cargo S.A. Czesław Warsewicz zwrócił uwagę na to, że zaangażowanie spółki w ten projekt wynika z kalkulacji biznesowych.

„PKP Cargo będzie pierwszym klientem fabryki w Gniewczynie, gdyż w najbliższej przyszłości musimy przystąpić do wymiany części taboru. Posiadamy około 55 tys. wagonów, ale w większości są to pojazdy liczące kilkadziesiąt lat. Będziemy je stopniowo zastępować nowoczesnymi wagonami, o większej ładowności, umożliwiającymi jazdę z wyższą prędkością, co zapewni nam podniesienie zdolności operacyjnych spółki i jakości usług dla klientów” – wyjaśnił prezes Warsewicz.

„W całej Europie odczuwalny jest brak wagonów towarowych. Przewoźnicy mają problemy z ich zakupem co utrudnia im realizowanie planów biznesowych. My staramy się zabezpieczyć przed takim problemem” – dodał Czesław Warsewicz.

Fabryka w Gniewczynie Łańcuckiej powstała w latach 50. XX wieku. Przez wiele lat funkcjonowała w strukturach Polskich Kolei Państwowych jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Gniewczynie. Ze struktur PKP firma została wyłączona w 1991 roku i przekształcona kilka lat później w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.

ZNTK w Gniewczynie trafiły potem do Programu Powszechnej Prywatyzacji i były zarządzane przez jeden z Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Zakład stopniowo jednak tracił miejsce na rynku, a późniejsza kontrola NIK wykazała, że w czasach NFI fabryka była źle zarządzana, co spowodowało pogorszenie jej sytuacji ekonomicznej.


W 2001 roku NFI sprzedał fabrykę inwestorowi ze Słowacji, ale to nie uratowało zakładu. W 2014 roku ogłoszono upadłość firmy, a w 2015 roku została podjęta decyzja o likwidacji Fabryki Wagonów Gniewczyna.

Podpisanie umowy zakupu majątku po dawnej fabryce to kolejny krok w celu wznowienia produkcji wagonów w tym miejscu. 7 czerwca 2021 r. zgodę na zawarcie umów z Forespo Poland S.A. wyraziła Rada Nadzorcza PKP Cargo S.A., o czym spółka informowała raportem bieżącym.

Źródło tekstu: PKP Cargo S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram