fbpx
Źródło: Pkp.pl

czerwiec 2021

21

3:06:15

Dworzec w Radymnie otwarty dla podróżnych

Pierwsi podróżni skorzystali już ze zmodernizowanego dworca w Radymnie. Budynek udostępniono pasażerom kolei 18 czerwca. Jego przebudowę realizowała spółka PKP. Obiekt zyskał nowoczesne rozwiązania, a jednocześnie zachował swoje walory historyczne.

Modernizacja obiektu jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i była dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dworzec pochodzący z 1898 r., wraz z najbliższym otoczeniem, przeszedł prawdziwą metamorfozę z poszanowaniem dla jego historycznego charakteru. Renowacji poddano elewacje budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Dzięki badaniom przywrócono im oryginalny kolor. Na wzór historycznej odtworzono też stolarkę okienną i drzwiową, a także poszycie dachowe wykonane z tzw. dachówki romańskiej. Uwagę przyciąga również zegar umieszczony na elewacji budynku od strony peronów.

„Modernizacja dworca w Radymnie jest przykładem, że PKP SA, jako inwestor realizujący Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, bardzo umiejętnie potrafi łączyć wartości historyczne tego typu obiektów z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Dla mnie otwarcie dworca w Radymnie jest powodem do satysfakcji, ponieważ od początku obserwowałem jego modernizację” – komentował Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

„Dworzec w Radymnie to kolejny już budynek na kolejowej mapie Polski, który łączy w sobie historię i teraźniejszość. Obiekt odzyskał historyczny blask przy jednoczesnym zachowaniu współczesnych standardów związanych z ekologią, bezpieczeństwem i dostępnością. Koszt zakończonej inwestycji to ponad 6 mln złotych” – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. 

We wnętrzu budynku najważniejszą przestrzenią z punktu widzenia podróżnych jest hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. W jego sąsiedztwie zlokalizowano toalety, a także powierzchnię, na której w przyszłości będzie działać prowadzona przez samorząd lokalny instytucja społeczno-kulturalna. Wykończenie przestrzeni holu łączy w sobie elementy historyczne ze współczesnymi, co daje interesujący efekt wizualny.

W ramach przebudowy, poza poprawą wyglądu, zadbano również o komfort podróżnych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Ponadto dworzec w Radymnie stał się bardziej ekologiczny i bezpieczny. Zamontowano w nim m.in. nowe energooszczędne oświetlenie w technologii LED wraz z automatyką sterującą oraz system BMS nadzorujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Obiekt wyposażono w nowoczesne systemy bezpieczeństwa – monitoring, kontrolę dostępu, sygnalizację włamania i napadu oraz przeciwpożarowy.

Metamorfozę przeszło również najbliższe otoczenie dworca. Na nowo wykonano nawierzchnię chodników i parkingu, na którym wyznaczono 23 miejsca postojowe, w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami i jedno do postoju chwilowego. W sąsiedztwie elewacji wschodniej budynku zamontowano stojaki rowerowe. Całość nowej aranżacji terenu dopełniają elementy małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie, balustrady) oraz uporządkowane tereny zielone.

Przebudowa dworca w Radymnie rozpoczęła się jesienią 2019 roku, w oparciu o projekt pracowni An Archi Group Sp. z o.o. Łączny koszt zakończonej inwestycji to ponad 6 mln złotych brutto. Wykonawcą prac była firma TEXOM Sp. z o.o.

W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie podkarpackim jest realizowanych łącznie sześć inwestycji. Dworzec w Radymnie jest drugą zakończoną, po oddanym do użytku w 2020 roku nowym obiekcie w Sędziszowie Małopolskim. Obecnie trwa inwestycja w Czarnej Tarnowskiej, a także opracowanie dokumentacji projektowej modernizacji dworców Rzeszów Główny i Stalowa Wola Rozwadów. W przygotowaniu jest przebudowa obiektu w miejscowości Nisko.

Źródło tekstu: PKP S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram