fbpx
Źródło: Pkp.pl

czerwiec 2021

21

8:06:59

Ogłoszono przetarg na modernizację dworca Łowicz Główny

Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się inwestycja na dworcu Łowicz Główny. Budynek zostanie poddany gruntownej przebudowie w ramach Programu Inwestycji Dworcowych PKP S.A. Spółka ogłosiła przetarg na realizację zadania.

Dzięki planowanej inwestycji PKP S.A. dworzec w Łowiczu zmieni swoje oblicze. Nieistniejące już elementy budynku zostaną uzupełnione, a oryginalnie zachowane fragmenty będą dodatkowo wyeksponowane. Północno-zachodnia część elewacji zostanie przemodelowana z uwagi na zaplanowane w tej części nowe, dodatkowe wejście do obiektu. Ułatwi ono podróżnym dotarcie do tunelu prowadzącego na perony, którego budowę realizuje obecnie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Zmianie ulegnie również pozostała część elewacji dworca. Fragmenty pochodzące z lat 70. XX wieku zyskają nową formę i materiały wykończeniowe. Piętro środkowego skrzydła oraz fragment skrzydła północno-zachodniego obłożone zostaną okładziną z płyt włókno-cementowych w naturalnym piaskowym wybarwieniu. W miejscu istniejących horyzontalnych przeszkleń planowane jest wprowadzenie rytmicznych, pojedynczych otworów okiennych, wkomponowanych w układ okładziny elewacyjnej. Węższe przeszklenia oprócz walorów wizualnych zapewnią również dowolność w kształtowaniu układu pomieszczeń na pierwszym piętrze budynku. Ciekawym rozwiązaniem będzie motyw zaczerpnięty z ludowej wycinanki łowickiej, który pojawi się w górnych narożnikach elewacji.

„Modernizacje dworców kolejowych stanowią jeden z elementów szerokiego programu inwestycyjnego na polskiej kolei. Programu, który pozwala zmniejszać wykluczenie komunikacyjne i znacząco wpływa na poprawę komfortu podróży. Cieszę się, że już wkrótce te pozytywne zmiany będą mogli dostrzec również mieszkańcy i pasażerowie w Łowiczu” – powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

„Łowicz Główny będzie kolejnym modernizowanym dworcem w województwie łódzkim. Planowana przebudowa obiektu stanowi dopełnienie inwestycji związanych z modernizacją linii kolejowej Warszawa – Poznań. Ale to niejedyny dworzec w tym regionie, który zmieni swoje oblicze. Już wkrótce pozytywne zmiany dostrzegą także podróżni i mieszkańcy Gorzkowic, Wilkoszewic i Rogowa, gdzie finalizowane są prace budowlane” – wskazał Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dzięki planowanej przebudowie dworzec w Łowiczu będzie lepiej dostosowany do potrzeb podróżnych. O przyjazdach i odjazdach pociągów pasażerowie będą powiadamiani poprzez system dynamicznej informacji pasażerskiej – elektroniczne wyświetlacze z rozkładem jazdy i nagłośnienie. W odnowionym budynku znajdą się poczekalnia z kasami i toaletami oraz pomieszczenia przeznaczone na działalność komercyjną. Pojawi się również posterunek Straży Ochrony Kolei.

Dworzec po modernizacji będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znikną dotychczasowe bariery architektoniczne, a w budynku zamontowana zostanie winda.

Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na II połowę tego roku, a zakończenie na 2023 r. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków budżetu państwa.

Termin składania ofert w przetargu mija 21 lipca bieżącego roku.

Autorem projektu dla dworca w Łowiczu jest pracownia Domagało Wnuk Architekci.

Źródło tekstu: PKP S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram