fbpx
Źródło: Plk-sa.pl

czerwiec 2021

22

9:06:26

PKP PLK zwiększą możliwości linii nr 277 z Wrocławia do Jelcza i Opola

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadzą prace na linii nr 277 z Wrocławia przez Siechnice, w kierunku Jelcza i Opola. Efektem inwestycji będzie sprawniejszy ruch pociągów, zwiększenie możliwości przewozowych na trasie oraz wzrost bezpieczeństwa. Roboty obejmą m.in. przebudowę mostów i wiaduktów, a także budowę drugiego toru. Koszt zadania to ponad 41 mln zł ze środków budżetowych.

Na odcinku Jelcz Laskowice – Wrocław Brochów, wchodzącym w skład linii nr 277, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększą możliwości przewozów koleją dzięki przebudowie dwóch mostów nad ciekami wodnymi i dwóch wiaduktów – nad drogą wojewódzką i lokalną. Spółka zaznacza, że prace są ważne w perspektywie zwiększenia zainteresowania podróżami koleją w aglomeracji wrocławskiej, m.in. na trasie Wrocław Sołtysowice – Jelcz Miłoszyce.

Linia z Wrocławia w kierunku Jelcza i Opola nr 277 ma duże znaczenie w ruchu towarowym. Trasa pozwala m.in. na odciążenie z ruchu towarowego połączenia Wrocław – Opole przez Oławę i Brzeg, które jest wykorzystywane w podróżach aglomeracyjnych, regionalnych i międzynarodowych. Dzięki inwestycji PKP PLK znacznie zwiększą się jej możliwości przewozowe.

Spółka wskazuje, że obiekty, które zostaną poddane przebudowie, służą kolei od 1909 roku. Dzięki pracom możliwa będzie budowa drugiego toru na mostach i wiaduktach oraz w ich sąsiedztwie. Przebudowa wiaduktu nad drogą wojewódzką (ul. Wrocławską) w Czernicy zapewni nową nawierzchnię oraz ścieżki dla ruchu pieszych i rowerzystów. W ramach inwestycji zostanie przeprowadzona również kompleksowa wymiana torów i rozjazdów. Z myślą o budowie nowego toru poszerzony będzie nasyp.

Prace będą wykonywane systematycznie – tor po torze. Po ukończeniu prac i otwarciu jednego toru wykonawca przystąpi do prac przy obiektach na sąsiednim. Realizację robót zaplanowano tak, aby zachować przejezdność linii i nie powodować utrudnień w ruchu na trasie Wrocław – Jelcz.

Wykonawcą zadania będzie konsorcjum firm, którego liderem jest firma Nowak-Mosty Sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej. Wartość umowy wynosi prawie 41,5 mln zł. Inwestycja jest finansowana ze środków budżetowych. Termin realizacji zaplanowano na 26 miesięcy.

Pełna nazwa zadania to: Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w ramach zadania pn.: "Prace na kolejowych obiektach inżynieryjnych na linii 277 w km 75,523; 77,587; 79,847; 80,585 na odcinku Jelcz Laskowice - Wrocław Brochów" realizowanego w ramach projektu pn.: "Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej Region Śląski".

Źródło tekstu: Plk-sa.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram