fbpx
Źródło: Lodzkie.pl

czerwiec 2021

22

8:06:13

Ponad 50 mln złotych dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

Zarząd województwa łódzkiego przyjął uchwałę dotyczącą dofinansowania zakupu trzech pociągów z napędem hybrydowym dla ŁKA. Regionalny przewoźnik otrzymał wsparcie w wysokości ponad 50 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Na zakup trzech hybrydowych, czyli spalinowo-elektrycznych pociągów dla ŁKA zarząd województwa łódzkiego przekazał 51,61 mln zł. Kwota ta stanowi dofinansowanie projektu „Budowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej ETAP IV”, którego całkowita wartość wynosi 74,52 mln zł.

Realizacja tego projektu pozwoli nam rozbudować siatkę połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej o miejscowości, do których dziś pociągi ŁKA nie mogą dojechać. To zdecydowanie ułatwi mieszkańcom podróżowanie po regionie” – powiedział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

W maju liczba pasażerów pociągów ŁKA wróciła do stanu sprzed pandemii koronawirusa, czyli do pól miliona osób miesięcznie. To pozwala nam ze spokojem myśleć o przyszłości i inwestować w rozwój kolei” – dodał Grzegorz Schreiber.

Nowy tabor wzbogaci rozkład jazdy, ale przede wszystkim pozwoli dotrzeć ŁKA do miejscowości, które pozbawione są regularnych połączeń kolejowych lub ich liczba jest niewystarczająca. Dwunapędowe pociągi zwiększą możliwości przewoźnika co do liczby przewożonych pasażerów. Składy posiadać będą na pokładzie po 160 miejsc siedzących.

Zakup „hybryd” poprawi jakość obsługi połączeń na odcinkach linii kolejowych, które nie są zelektryfikowane. Będą to: linia nr 25 w relacji Łódź/Zgierz - Tomaszów Mazowiecki - Opoczno oraz linia nr 53 relacji Łódź/Zgierz - Tomaszów Mazowiecki -Spała. Z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego będzie kursowało 36 pociągów, z Łodzi do Opoczna 20, a z Łodzi do Spały pojadą 4 weekendowe składy.

Przetarg na dostawę pociągów wygrała na początku kwietnia bieżącego roku firma Newag z Nowego Sącza, która jako jedyna przystąpiła do postępowania przetargowego. Co istotne, składy zostaną dostarczone wcześniej niż pierwotnie planowano - zamiast w 2023 roku, Łódzka Kolej Aglomeracyjna otrzyma je już w czerwcu 2022 roku.

Źródło tekstu: Urząd Marszałkowski Województwa łódzkiego/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram