fbpx
Źródło: Pkp.pl

czerwiec 2021

22

12:06:33

Ruszył przetarg na modernizację dworca w Kielcach

Polskie Koleje Państwowe S.A. ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych, związanych z kompleksową przebudową dworca kolejowego w Kielcach. Funkcjonujący obecnie obiekt oddano do użytku w 1971 roku. Spółka postanowiła poddać budynek modernizacji, dzięki której zostanie on dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych.

Spółka PKP zaznacza w komunikacie dotyczącym przetargu, że dzięki planowanej modernizacji dworzec w Kielcach zyska nowy blask. Projekt przebudowy zakłada odwzorowanie elewacji w pełnej zgodności z oryginałem. Spore zmiany planowane są wewnątrz budynku. Na parterze, poza kasami biletowymi i centrum obsługi pasażera, zlokalizowane zostaną poczekalnia z toaletami oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z dziećmi. W budynku pojawi się też przestrzeń pod dwa biletomaty oraz bankomaty i automaty vendingowe. Te ostatnie będą stanowić uzupełnienie dla oferty lokali komercyjnych, które zaplanowano na dworcu. Układ hali zaprojektowano w sposób umożliwiający bezkolizyjną obsługę pasażerów i przemieszczanie się użytkowników dworca z i do tunelu podziemnego oraz z miasta na peron. Powierzchnia na pierwszym i drugim piętrze zostanie zaadaptowana na nowoczesne pomieszczenia biurowe.

Dzięki przebudowie dworzec kolejowy w Kielcach zyska nową jakość. Zachowanie jego oryginalnego wyglądu przy jednoczesnym wprowadzeniu rozwiązań na miarę XXI wieku sprawi, że budynek będzie nowoczesny, bardziej funkcjonalny i estetyczny. Właśnie w ten sposób powinny być prowadzone inwestycje. Cieszę się, że PKP S.A. podchodzi do realizowanych projektów z takim zaangażowaniem” – powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Kielce z pewnością zasługują na reprezentacyjny dworzec, który będzie jedną z wizytówek tego wojewódzkiego miasta. Planowana modernizacja przyczyni się nie tylko do poprawy estetyki obiektu, ale przede wszystkim podniesie komfort jego użytkowania przez podróżnych. Łącznie w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w całej Polsce zostanie zmodernizowanych prawie 200 dworców kolejowych” – wskazał Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dzięki przebudowie dworzec zostanie unowocześniony, co wpłynie na jego lepsze dostosowanie do potrzeb podróżnych. Szczególny nacisk PKP S.A. kładzie na zwiększenie dostępności obiektu dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej i niewidomych. Przemieszczanie się po budynku ułatwią m.in. windy i podjazdy dla wózków.

Na zmodernizowanym obiekcie wzrośnie poziom bezpieczeństwa. Zamontowane zostaną monitoring oraz nowoczesne systemy zarządzania. Oprócz ochrony, o bezpieczeństwo podróżnych zadba Straż Ochrony Kolei, której komenda regionalna znajdzie się na dworcu.

Metamorfozę przejdzie najbliższe otoczenie budynku. Pojawi się tam 18 miejsc parkingowych (8 po południowej i 10 po północnej stronie budynku), a także wiata rowerowa na 12 jednośladów. Zamontowane zostaną nowe ławki i kosze. Przy dworcu zaplanowano również dwa miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. Jest to jedno z kilku ekologicznych rozwiązań, jakie mają być zastosowane w zmodernizowanym obiekcie. Na dachu dworca pojawią się panele fotowoltaiczne, a wewnątrz wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Rozpoczęcie modernizacji dworca planowane jest w II połowie bieżącego roku, a zakończenie w I połowie 2023 roku. Inwestycja będzie realizowana z dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Termin składania ofert w przetargu mija 22 lipca 2021 r.

Autorem projektu przebudowy dworca jest pracowania architektoniczna Pas Projekt Sp. z o.o.

Źródło tekstu: PKP S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram