fbpx
Źródło: PKP S.A.

czerwiec 2021

23

11:06:10

Ruszył przetarg na rozbudowę dworca w Milanówku

PKP S.A. zmodernizują dworzec kolejowy w Milanówku (woj. mazowieckie). Od strony frontowej zostanie dobudowana nowa część budynku. Dzięki inwestycji zwiększy się powierzchnia obiektu przeznaczona dla pasażerów kolei. Przetarg na wykonanie prac ruszył 18 czerwca. Oferty można składać do 22 lipca.

W ramach prac zaplanowano zmianę aranżacji powierzchni wewnątrz historycznego budynku. W holu, pełniącym funkcję przestrzeni do obsługi podróżnych, znajdą się toalety oraz pomieszczenie na kasę biletową. W nowej części dworca przewidziano niewielką poczekalnię dla podróżnych. W budynku znajdą się też gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Planowany jest również montaż ogólnodostępnej sieci bezprzewodowej. W okolicy dworca znajdzie się kilkanaście stojaków rowerowych. Uporządkowane zostaną tereny zielone oraz pojawią się nowe, ozdobne nasadzenia.

Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy przebudowy dworca w Milanówku to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy kolejnego miasta w obrębie aglomeracji warszawskiej zyskają dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom powiatu grodziskiego podróżowanie koleją do Warszawy. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców” – zaznacza wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Dworzec w Milanówku zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstaną m.in. ścieżki prowadzące, tablice dotykowe, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz toalety przystosowanych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Inwestycja zwiększy także poziom bezpieczeństwa. W budynku planowane jest wykonanie nowych instalacji oraz montaż nowoczesnych systemów, m.in: monitoringu, kontroli dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu oraz systemu BMS sterującego pracą wszystkich instalacji i urządzeń na dworcu.

Przebudowa dworca w Milanówku to kolejna inwestycja PKP SA prowadzona w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jest ona częścią większego projektu unijnego, w skład którego wchodzi m.in. niedawno rozpoczęta budowa nowego dworca w Kornelinie koło Sochaczewa, a także inne inwestycje będące obecnie na etapie opracowania dokumentacji projektowej” – wskazuje Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

Termin składania ofert w przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych mija 22 lipca bieżącego roku. Rozpoczęcie robót planowane jest na koniec tego roku, a zakończenie inwestycji na koniec roku 2022. Zadanie będzie realizowane z dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło tekstu: PKP S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram