fbpx
Źródło: pixabay.com

czerwiec 2021

24

2:06:39

UTK przygotował opracowanie dot. otwartego dostępu do infrastruktury kolejowej

W ostatnim czasie nastąpiły istotne zmiany prawne dotyczące przyznawania przewoźnikom prawa dostępu do infrastruktury kolejowej. Urząd Transportu Kolejowego przygotował opracowanie, które stanowi praktyczny przewodnik dla podmiotów zainteresowanych otwartym dostępem.

UTK podkreśla, że metodyka badania równowagi ekonomicznej stosowana przez organy regulacyjne musi być zrozumiała, przejrzysta i niedyskryminująca. Pod koniec ubiegłego roku Urząd przedstawił do konsultacji projekt dokumentu „Powiadomienie aplikanta oraz metodyka badania równowagi ekonomicznej w postępowaniach w sprawie przyznania otwartego dostępu”. UTK otrzymał blisko 40 uwag od takich podmiotów jak organizatorzy publicznego transportu zbiorowego, przewoźnicy kolejowi oraz fundacje. Większość nadesłanych uwag została uwzględniona w obecnej wersji opracowania, jednak dokument ma charakter ewolucyjny, dlatego w przyszłości będzie podlegał aktualizacjom.

W poradniku przedstawiono zasady prowadzenia postępowań z zakresu otwartego dostępu. Zwrócono również uwagę na to, że wniosek o przyznanie otwartego dostępu należy złożyć z 18-miesięcznym wyprzedzeniem. Zainteresowani znajdą w dokumencie także najważniejsze informacje o wymogach dotyczących składania wniosków o przyznanie otwartego dostępu oraz wniosków o przeprowadzenie badania równowagi ekonomicznej.

Więcej informacji dotyczących zakresu opracowania można znaleźć na stronie Urzędu Transportu Kolejowego w dziale [Metodyka badania równowagi ekonomicznej]. Aktualna wersja poradnika dostępna jest [tutaj]. Niezbędne w postępowaniu formularze, w tym zaktualizowany wniosek o przyznanie otwartego dostępu, można pobrać z działu [Wnioski o dostęp].

Źródło tekstu: Utk.gov.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram