fbpx
Źródło tekstu: Cpk.pl

czerwiec 2021

29

8:06:02

Spółka CPK wskazała wykonawcę STEŚ dla linii kolejowej na Lubelszczyźnie

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na prace przygotowawcze do budowy kluczowego fragmentu tzw. szprychy nr 5 na wschodzie Polski. Dzięki budowie nowej linii Tomaszów Lubelski i Bełżec zostaną włączone do sieci kolejowej, a Zamość i Krasnystaw do sieci połączeń dalekobieżnych.

W ramach inwestycji powstanie w sumie ok. 90 km nowych torów. W jej skład wchodzi budowa odcinków linii kolejowych: nr 54 Trawniki – Krasnystaw i 56 Wólka Orłowska – Zamość – Tomaszów Lubelski – Bełżec. Według założeń, cześć trasy w rejonie Zamościa część trasy poprowadzona zostanie podmiejskim tunelem, co wiąże się z budowę podziemnej stacji pasażerskiej.

Przetarg dotyczy opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). Spółka CPK za najkorzystniejszą uznała ofertę wartą 19,5 mln zł netto, złożoną przez konsorcjum, którego liderem jest firma Egis. O wyborze zdecydowały dwa czynniki: cena (w 70 proc.) i doświadczenie personelu (pozostałych 30 proc.).

Budowa linii umożliwi m.in. szybkie połączenia z południowej części województwa lubelskiego do Warszawy i CPK. To nie jedyne korzyści, jakie niesie ze sobą inwestycja.

Dzięki planowanej linii Tomaszów Lubelski i Bełżec zostaną włączone do sieci kolejowej, a Zamość i Krasnystaw do sieci połączeń dalekobieżnych. Docelowo trasa stanie się częścią korytarza międzynarodowego w kierunku Lwowa” – powiedział Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

W ramach STEŚ powstanie analiza przebiegów planowanej linii kolejowej oraz analizy: techniczne, środowiskowe i ekonomiczne. Na ich podstawie spółka CPK wskaże preferowany wariant inwestorski w zakresie koniecznym do prowadzenia dalszych przygotowań.

Po dopełnieniu wszystkich formalności spółka podpisze umowę z wykonawcą, który na przygotowanie STEŚ będzie miał rok. Realizacja oraz rozliczenie całej umowy może potrwać o kilka miesięcy dłużej, ponieważ w skład zamówienia wchodzi także dokumentacja geologiczna i mapy do celów projektowych.

Budowa tzw. szprychy nr 5 przyniesie liczne korzyści dla pasażerów. Inwestycja zapewni skrócenie przejazdu do Warszawy: z Krasnegostawu do 2 godz., a z Zamościa do około 135 min. z obecnych blisko 5 godzin. Z kolei trasę z Zamościa do Lublina pociągi pokonają w niespełna godzinę. Do 1,5 godz. skróci się też czas przejazdu ze stolicy woj. lubelskiego do Warszawy. Ponadto na dotychczasowych liniach kolejowych zwiększona zostanie przepustowość pociągów realizujących przewozy regionalne i towarowe.

Według harmonogramu, pierwsze roboty na odcinku między Trawnikami i Zamościem mają ruszyć w 2023 r. i potrwają do końca 2027 r. Budowa odcinka do Bełżca powinna ruszyć w 2029 r., a dopuszczenie do eksploatacji jest planowane na 2032 r. Pociągi będą jeździły tą trasą z prędkością do 250 km/h. Przyjęte parametry projektowe (np. zastosowane promienie łuków) umożliwią podniesienie prędkości w przyszłości.

W województwie lubelskim w ramach programu kolejowego CPK powstanie 187 km nowych linii kolejowych, a kolejne 284 km zostanie zmodernizowanych. Ponad 1,7 mln mieszkańców województwa zyska dostęp do kolei.

Spółka planuje także wybudowanie nowej linii nr 631 Milanów – Biała Podlaska – Fronołów, stanowiącej fragment tzw. Magistrali Wschodniej, łączącej Rzeszów, Lublin i Białystok. Budowa trasy ma ruszyć w 2030 r. i potrwa do 2034 r.

Program Kolejowy CPK zakłada budowę prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 „szprych” prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.

Źródło tekstu: CPK/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram