fbpx
Źródło: Plk-sa.pl

czerwiec 2021

29

12:06:04

Sprawniejszy transport po torach między województwem śląskim a opolskim

Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. towary szybciej i sprawniej jadą po torach przez województwa śląskie i opolskie. Prace na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle objęły wymianę torów, sieci trakcyjnej, odnowienie mostów i wiaduktów.

Trasa Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle to jeden z najważniejszych szlaków towarowych na styku województw śląskiego i opolskiego. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. sprawiła, że towary sprawniej jadą do portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni. Zapewniony został także lepszy transport kolejowy na południe – do granicy z Czechami w Chałupkach i na wschód – do granicy z Białorusią w Małaszewiczach. Wszystko to przyczynia się do zwiększenia znaczenia kolei jako ekologicznego środka transportu towarów.

„PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. skutecznie wykorzystują środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko do zapewnienia coraz lepszych warunków do przewozów towarów koleją. Efekty uzyskane zostały m.in. na liniach Toszek Północ Rudziniec Gliwicki Stare Koźle między województwem śląskim i opolskim. Kolej, najbardziej przyjazny środowisku środek transportu, staje się coraz sprawniejsza i konkurencyjna”– powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dzięki zrealizowanym pracom zwiększyła się prędkość składów jadących linią, co znacząco skróciło czas przewozu towarów. Dobudowanie drugiego toru między stacjami Toszek Północ Rudziniec Gliwicki, wpłynęło także na zwiększenie przepustowości szlaku. Ponadto po 10 latach pociągi znów jeżdżą linią nr 199 na odcinku Rudziniec Gliwicki Sławięcice. Podczas przebudowy wykorzystano materiały i rozwiązania, które ograniczyły hałas i oddziaływanie kolei na środowisko.

Nowe tory, mosty i sieć trakcyjna – większa efektywność kolei

W trakcie inwestycji wymieniono 55 km torów i sieci trakcyjnej. Aby zapewnić optymalne warunki przejazdu pociągów towarowych zastosowano tzw. ciężki typ sieci trakcyjnej.

Prace objęły 40 obiektów inżynieryjnych, w tym mosty i wiadukty. Zmodernizowany został blisko 70-metrowy most między Sławięcicami a Kędzierzynem-Koźlem, dzięki czemu pociągi szybko i sprawnie przejeżdżają nad Kanałem Kędzierzyńskim. Lepszy transport towarów umożliwia wykonana przebudowa mostu na Kanale Gliwickim oraz wiaduktów kolejowych w Paczynie i Pisarzowicach koło Toszka.

Modernizacja urządzeń sterowania ruchem i remont 10 przejazdów zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego. Przekonstruowano nastawnie m.in. w Toszku i Rudzińcu Gliwickim. Płynną i sprawną jazdę składów gwarantuje 31 nowych rozjazdów wyposażonych w automatyczne napędy elektryczne.

Wartość projektu pn. „Prace na liniach kolejowych nr 153, 199, 681, 682 oraz 872 na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle" to ok. 260 mln zł. Na jego finansowanie pozyskano środki unijne z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram