fbpx
Źródło: Flickr.com/Phil Richards

lipiec 2021

02

2:07:00

KE: 92 mln euro z unijnych środków na tabor PKP IC

Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję w wysokości 118 mln euro z funduszy strukturalnych w dwa projekty transportowe dla Polski i Gujany Francuskiej. Unijne środki trafią m.in. na modernizację taboru PKP Intercity – poinformowano na stronie KE.

26 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) zostanie zainwestowanych w rozwój systemu szybkich autobusów w Cayenne w Gujanie Francuskiej, natomiast 92 mln euro trafią na modernizację i zakup taboru dla polskiego dalekobieżnego operatora kolejowego PKP Intercity.

„Projekty te przyniosą wymierne korzyści zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Sprawny system transportu publicznego skróci czas podróży, zachęci mieszkańców do rezygnacji z korzystania z samochodów, zwiększy bezpieczeństwo podróży i doprowadzi do zmniejszenia emisji CO2. Jest to wyraźny przykład wspierania obywateli przez UE za pomocą infrastruktury, która spełnia cele Zielonego Ładu” – podkreśla komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira.

W Polsce dzięki inwestycji zmodernizowane zostaną 183 wagony, 20 lokomotyw elektrycznych oraz zakupionych będzie sześć pojazdów kolejowych. Obecnie średni wiek taboru PKP Intercity wynosi 29 lat dla wagonów i 33 lata dla lokomotyw. Projekt unowocześni system kolejowy dla trzynastu polskich regionów oraz zwiększy jego atrakcyjność i konkurencyjność.

Źródło tekstu: Komisja Europejska/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram