fbpx
Źródło: pixabay.com/Jnabl

lipiec 2021

02

12:07:38

PKP PLK: nowe wiadukty na linii Wrocław – Poznań zwiększają bezpieczeństwo

Dzięki budowie dwóch bezkolizyjnych skrzyżowań w Rawiczu (woj. wielkopolskie) wzrosło bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym. Inwestycja została zrealizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach modernizacji linii E59. Koszt całego projektu to ok. 1,5 mld zł.

Bezpieczniej w Rawiczu

Na ul. Piłsudskiego kierowcy korzystają z ponad 400-metrowego przejazdu pod torami. Do ich dyspozycji dostępne są dwa pasy ruchu – po jednym w każdym kierunku. Komunikację przy stacji kolejowej usprawnia nowe rondo u zbiegu z ul. Podmiejską. Z kolei piesi korzystają z bezpiecznych, oddzielonych od jezdni chodników.

Na ul. Świętojańskiej mieszkańcy Rawicza zyskali tunel o długości 260 metrów. Obiekt przeznaczony jest przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów. Pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności mogą z niego korzystać także kierowcy samochodów.

Modernizacja linii Wrocław – Poznań, trasy ważnej dla europejskiej sieci kolejowej, zapewnia coraz lepsze podróże regionalne i dalekobieżne. Na trasie wzrósł poziom bezpieczeństwa dzięki bezkolizyjnym skrzyżowaniom m.in. otworzonym dziś w Rawiczu, a wcześniej w Kościanie oraz Klonówcu, Lesznie i Bojanowie. Kolej staje się coraz bardziej atrakcyjnym, dostępnym i konkurencyjnym środkiem transportu dzięki wykorzystywanemu przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. unijnemu instrumentowi CEF »Łącząc Europę«, z którego współfinasowany jest projekt na trasie Wrocław – Poznań” – wskazał Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Przebudowę przeszła też stacja kolejowa w Rawiczu. Komfort pasażerów zwiększają podwyższone perony, wygodne ławki, zadaszenie i nowe oświetlenie. Przebudowane przejście podziemne z windami usprawnia przemieszczanie się po obiekcie. Podróżni zyskali także nowe stojaki rowerowe.

O zadaniu

Projekt „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław – Poznań, etap IV, odcinek granica województwa dolnośląskiego – Czempiń” obejmuje roboty na dwutorowym odcinku o długości ok. 70 km. Dzięki pracom zrealizowanym na tej linii w ubiegłych latach podróżni zyskali komfortowe perony na 20 stacjach i przystankach, m.in. w Czempiniu, Puszczykowie i Żmigrodzie oraz bezkolizyjne skrzyżowania w Poznaniu (na ul. Czechosłowackiej), Mosinie i Łęczycy.

Źródło tekstu: Plk-sa.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram