fbpx
Źródło tekstu: PKP S.A./Serwis Kolejowy

lipiec 2021

02

9:07:06

PKP podpisały umowę z wykonawcą nowego dworca w Pruszczu Gdańskim

PKP S.A. poinformowały 30 czerwca na swojej stronie internetowej o zawarciu umowy z firmą PBE Elbud Gdańsk S.A., na wykonanie prac budowlanych na dworcu kolejowym w Pruszczu Gdańskim. Nowy obiekt zostanie wzniesiony według autorskiej koncepcji spółki kolejowej.

Inwestycja, która już niebawem ruszy w Pruszczu Gdańskim jest kolejną po dworcach w Pszczółkach i Prabutach, jaką PKP S.A. zrealizuje w woj. pomorskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Budowa będzie dofinansowywana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Nowy dworzec zostanie wzniesiony w formule indywidualnego Innowacyjnego Dworca Systemowego, czyli koncepcji opracowanej przez PKP S.A.

„Podpisanie umowy z wykonawcą budowy dworca w Pruszczu Gdańskim to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy kolejnego ważnego miasta zyskają dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny budynek Innowacyjnego Dworca Systemowego stanie się centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Gdańska. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców” – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Wyróżnik obiektu stanowić będą m.in. jego bryła geometryczna, dominanta w postaci wieży zegarowej oraz elewacja ze szkła, aluminium i cegły klinkierowej. Przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący funkcję poczekalni oraz przyszły lokal handlowy, zostaną maksymalnie doświetlone poprzez zastosowanie przeszkleń. Zaplecze techniczne dworca będzie „ukryte” za elewacją wykonaną z cegły klinkierowej. Bryłę nowego obiektu uzupełni zintegrowana z nim wiata, pod którą znajdą się ławki dla podróżnych oraz stojaki rowerowe. 

Nowy dworzec będzie bardziej funkcjonalny niż dotychczasowy, który zostanie wyburzony. Już na etapie projektowania budynku wyeliminowano potencjalne bariery architektoniczne oraz wprowadzono szereg usprawnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz niewidomych i niedowidzących. Ponadto obiekt będzie ekologiczny, dzięki m.in. wykorzystywaniu „zielonej energii” oraz energooszczędnego oświetlenia. Istotnym elementem inwestycji jest również poprawa bezpieczeństwa osób i mienia, w tym montaż nowych systemów: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych.

Zmieni się aranżacja bezpośredniego otoczenia dworca oraz organizacja ruchu. Na nowo zostaną wytyczone chodniki oraz droga, a także tereny zielone. Tuż przy dworcu zaprojektowano po dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami i samochodów elektrycznych oraz aż 15 stojaków rowerowych wraz ze słupkiem naprawczym (poza pięcioma znajdującymi się pod wiatą dworcową). Całość uzupełnią elementy małej architektury: ławki, kosze, oświetlenie.

Prace budowlane związane z budową nowego dworca w Pruszczu Gdańskim ruszą w lipcu bieżącego roku, a planowany termin zakończenia inwestycji to pierwsza połowa 2023 roku. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniesie ok. 7,3 mln złotych brutto. Wykonawcą prac budowlanych na dworcu jest firma PBE Elbud Gdańsk S.A., natomiast dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna MERITUM PROJEKT Marek Myrcik. 

Źródło tekstu: PKP S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram