lipiec 2021
04
3:07:00
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem udostępniło w swoim archiwum cyfrowym fotoreportaż z tzw. wczasów wagonowych. Była to atrakcyjna forma spędzania wakacji, która dziś odeszła w zapomnienie. W internetowej galerii znajdują się 22 zdjęcia autorstwa Władysława Wernera.
Wczasy w wagonach to zjawisko, które w epoce PRL było ciekawą alternatywą wakacyjną dla hoteli i pensjonatów w nadmorskich czy górskich kurortach. Na bocznicach kolejowych, m.in. na Helu i w Zakopanem, powstawały miasteczka złożone z wagonów, w których w czasie urlopu odpoczywały całe rodziny.
Zapewnienie sobie możliwości pobytu w wagonowym miasteczku nie było proste. Wczasy te były przeznaczone przede wszystkim dla rodzin kolejarskich, jednak korzystały z nich także osoby, które posiadały odpowiednie znajomości.
Same wagony często oferowały wczasowiczom bardzo dobre warunki – ich wnętrza adaptowano na w pełni wyposażone pomieszczenia mieszkalne. Znajdowały się tam tapczany do spania oraz aneks kuchenny czy łazienka. W każdym pojeździe kwaterowały się zazwyczaj jedna lub dwie rodziny.
Była to niezwykle popularna forma spędzania wakacji niemal do końca XX wieku. Na znaczeniu zaczęła tracić dopiero w latach 90. W wielu miastach do dziś spotyka się opuszczone wagonowe miasteczka ze wspomnianego okresu. Na mapie Polski, na przykład w Świnoujściu, nadal można też znaleźć aktualne oferty z zakwaterowaniem w wagonach mieszkalnych.
Pełną galerię zdjęć autorstwa Władysława Wernera można obejrzeć na [stronie internetowej] Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
Władysław Werner to polski fotoreporter i fotografik, który żył w latach 1922-1982. Na początku lat 50. osiadł w Zakopanem. Zdjęcia jego autorstwa obrazujące życie tego regionu wielokrotnie pojawiały się w czasopismach i publikacjach książkowych. Jego wystawy były prezentowane zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.
Galeria z wczasów wagonowych została udostępniona w ramach projektu „Archiwum Tatr i Podhala”, zrealizowanego przez Muzeum Tatrzańskie we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowy. Inicjatywa została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wczasy wagonowe są także tematem filmu dokumentalnego „Bocznica” z 2009 roku, zrealizowanego przez Annę Kazejak. Obraz można obejrzeć poniżej.
pg