fbpx
Źródło: Pkp.pl

lipiec 2021

05

9:07:54

Gdańsk: podpisano umowę na przebudowę dworca we Wrzeszczu

PKP S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca kolejowego Gdańsk Wrzeszcz. Wykonawcą inwestycji została firma TYM-BUD Zakład Remontowo-Budowlany Waldemar Tymoszewski. Zmodernizowany obiekt będzie gotowy pod koniec 2022 roku. Koszt zadania to około 13,2 mln zł brutto.

Po przebudowie najbardziej zmieni się wygląd zewnętrzny dworca. Rozproszone dobudówki zostaną zastąpione jedną spójną bryłą. Elewacja ze stali i szkła podkreśli nowoczesny charakter budynku. Wejścia do strefy obsługi podróżnych i prowadzące bezpośrednio do przejścia podziemnego zostaną zaakcentowane wielkoformatowym przeszkleniem. Architekturę zmodernizowanego obiektu podkreśli iluminacja wejścia głównego i elewacji od strony peronów.

Na dachu dworca znajdzie się prawie 400 m2 zieleni. W tym celu zostaną wykorzystane maty wegetacyjne składające się z roślin mało wymagających w uprawie i odpornych na suszę – mchów, rozchodników i ziół. Budynek będzie także wyposażony w 28 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania energii elektrycznej. W obiekcie zostaną również zastosowane pompy ciepła i automatycznie sterowane energooszczędne oświetlenie.

„Podpisanie umowy z wykonawcą przebudowy dworca w Gdańsku Wrzeszczu to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Trójmiasta oraz wszystkich turystów korzystających z uroków polskiego morza. Mieszkańcy Gdańska zyskają dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się jedną z wizytówek miasta i pozwoli na obsługę jeszcze większej ilości podróżnych. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców” – wskazuje Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Dzięki inwestycji pasażerowie zyskają przestronny i nowocześnie urządzony hol z poczekalnią, kasami biletowymi i lokalami handlowymi. Znajdą się w nim: ławki, kosze, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system pasażerskiej informacji głosowej. Na jednej ze ścian holu zostaną umieszczone grafiki przedstawiające zmieniający się wygląd dworca na przestrzeni przeszło 150 lat. Dzięki specjalnemu wejściu na środku obiektu, będzie można szybciej dostać się na perony. W jego pobliżu przewidziano też nowocześnie urządzony kompleks toalet oraz trzy lokale handlowo-usługowe. W bezpośrednim otoczeniu dworca zostaną ułożone nowe chodniki oraz zainstalowane będą stojaki rowerowe.

„Dworzec Gdańsk Wrzeszcz to druga najważniejsza inwestycja w województwie pomorskim, którą zaczynamy po rozpoczętej w 2019 roku przebudowie dworca Gdańsk Główny. Dzięki niej, ten odwiedzany codziennie przez tysiące podróżnych obiekt zyska całkowicie nowy wygląd, a poza tym stanie się komfortowy, dostępny i proekologiczny” – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Zmodernizowany obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na dworcu zostaną zastosowane nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe. Nad poprawnym działaniem wszystkich urządzeń i instalacji będzie czuwał system BMS (Building Management System).

Przebudowa dworca Gdańsk Wrzeszcz to jedna z 22 inwestycji realizowanych przez PKP S.A. w województwie pomorskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło tekstu: Pkp.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram