fbpx
Źródło: Gov.pl

lipiec 2021

05

3:07:35

PKP Informatyka wdroży nowy system sprzedaży biletów kolejowych

Spółka PKP Informatyka uruchomiła przetarg na zakup nowego systemu rezerwacji miejsc i sprzedaży biletów kolejowych. Rozwiązanie ma wejść w życie w 2023 roku. Zastąpi ponad 30-letnie oprogramowanie Kurs 90.

Na platformie zakupowej spółki poinformowano, że przedmiotem zamówienia jest „zakup Modułu Rezerwacyjnego w ramach budowy Systemu Centralnego Rezerwacji Miejsc i Sprzedaży Biletów, zgodnego z założeniami Wspólnego Biletu”. Nowe oprogramowanie ma być nowoczesne i bardziej funkcjonalne. System będzie działał całodobowo – bez codziennej przerwy technicznej w godzinach nocnych. Zostanie przystosowany do pracy na różnych urządzeniach i przeglądarkach internetowych. [Przetarg] ruszył 29 czerwca.

Prezes Zarządy PKP Informatyka Tadeusz Turzyński wskazuje, że nowy system usprawni proces zakupu biletów.

„Budowa wielomodułowego systemu, integrującego liczne funkcjonalności dedykowane zarówno przewoźnikom, jak i pasażerom, przyczyni się do wzmocnienia atrakcyjności kolei, wzrostu mobilności społeczeństwa oraz znaczącej poprawy standardów obsługi klienta” podkreśla Tadeusz Turzyński, cytowany przez Gazetę Wyborczą.

Termin składania ofert w przetargu upływa 19 sierpnia 2021 roku o godzinie 12. Zakup i wdrożenie nowego rozwiązania zostanie sfinansowane ze środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy. Oprogramowanie ma pozwolić na obsługę 90 mln transakcji dziennie. Pasażerowie będą mogli z niego skorzystać najwcześniej w 2023 roku.

System rezerwacji i sprzedaży biletów Kurs 90 ruszył w roku 1989 z przeznaczeniem dla Niemieckiej Kolej Federalnej. Nasi zachodni sąsiedzi używali go do 2006 roku. W Polsce jest nadal wykorzystywany m.in. przez spółkę PKP Intercity. Przewoźnik wielokrotnie modyfikował jego szatę graficzną, jednak główny mechanizm działania pozostaje bez zmian i często ulega awarii.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram