fbpx
Źródło: Plk-sa.pl

lipiec 2021

07

10:07:36

Most kolejowy nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim zostanie przebudowany

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę mostu nad rzeką Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim. Nowa konstrukcja na wzmocnionych podporach zapewni sprawne połączenia dalekobieżne i regionalne. Zadanie o wartości 13,5 mln zł jest realizowane ze środków budżetowych.

Efektem inwestycji będzie zapewnienie wygodnych i bezpiecznych przejazdów na odcinku między Tomaszowem Mazowieckim a Radzicami, którędy codziennie kursują składy pasażerskie i towarowe. Są to pociągi regionalne Łódź Fabryczna – Drzewica i dalekobieżne, łączące m.in. Kraków z Poznaniem, Warszawą, Szczecinem i Gdynią.

Przeprawę nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim stanowią dwa równoległe mosty. Jeden z nich, na linii nr 25 prowadzącej w stronę Opoczna i Skarżyska-Kamiennej, został wyremontowany w 2015 roku.

Dzięki podpisanej umowie, nowa konstrukcja pojawi się także na sąsiednim obiekcie, przynależącym do równoległej linii nr 22, biegnącej w kierunku Centralnej Magistrali Kolejowej oraz Radomia. Most będzie podobny do sąsiedniego – kratownicowego. Przewidziane prace pozwolą na podniesienie prędkości przejazdu pociągów pasażerskich do 120 km/h (obecnie 100 km/h), a towarowych 100 km/h (obecnie 80 km/h).

Stara konstrukcja 170-metrowej przeprawy zostanie zdemontowana. Filary oraz przyczółki będą wzmocnione i pojawią się na nich nowe przęsła. Następnie wykonawca ułoży nowy tor i wywiesi sieć trakcyjna. Zadanie jest realizowane w formule „projektuj i buduj”. Po fazie projektowej, w II połowie 2022 roku, rozpoczną się prace budowlane. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2023 r.

Lepsze podróże między Łódzkiem a Mazowieckiem

Prace są kontynuacją robót na linii wiodącej z Tomaszowa Mazowieckiego przez Radzice do Radomia. Do tej pory poprawiono m.in. warunki obsługi podróżnych na przystankach w Tomaszowie Mazowieckim, Brzustowie, Antoninowie, Dębie Opoczyńskiej i Radzicach.

Na trasie łączącej woj. łódzkie i woj. mazowieckie PLK wykonują także prace torowe oraz wymieniają sieć trakcyjną, co przyczynia się do poprawy czynników wpływających na przejazdy pociągów.

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram