fbpx
Źródło: Pomorskie.eu

lipiec 2021

07

8:07:35

Władze Pomorskiego ogłoszą przetargi na zakup 44 pociągów elektrycznych

Pomorski magistrat poinformował, że w lipcu ruszą przetargi na zakup łącznie 44 nowych składów elektrycznych. 30 pociągów ma obsługiwać linię Wejherowo – Gdańsk, a 14 kolejnych będzie kursowało na zelektryfikowanej linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Nowe składy przyjadą na pomorze do końca 2025 roku. Zakup taboru będzie realizowany w ramach dwóch postępowań. Nowoczesne pociągi zapewnią mieszkańcom Pomorza szybsze i bardziej komfortowe podróże. Środki na inwestycję pochodzić będą z nowej perspektywy unijnej. Ponadto samorząd województwa chce zabiegać fundusze z budżetu państwa.

Konsekwentnie inwestujemy w rozwój kolei. Obecnie naszym największym zmartwieniem jest zapewnienie odpowiedniego taboru. Po pomorskich torach jeździ już 10 nowoczesnych składów Impuls. Teraz ogłaszamy dwa kolejne duże przetargi. Priorytetem jest dla nas zakup takiego taboru, jakiego potrzebuje pasażer w obszarze aglomeracji. Chcemy więc dysponować taborem, który będzie szybki i wygodny w krótkich, około 25 minutowych podróżach” – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Władze województwa wskazują, że unowocześnienie taboru kolejowego to niezwykle ważne sprawa dla regionu i mieszkańców. Przypominają, że pasażerowie i lokalne media wielokrotnie zwracali uwagę na stan i wiek pociągów.

Od kilku lat czekaliśmy na konkretne działania ze strony Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście i spółki PKP dotyczące wymiany taboru. Teraz widzimy jednak wyraźnie, że sami, jako samorząd województwa, musimy przejąć inicjatywę. Stąd decyzja o ogłoszeniu przetargów” – wyjaśnia Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

W wymogach dotyczących nowych pociągów określono, że składy kierowane na linię Gdańsk – Wejherowo mają posiadać trzy pary drzwi w każdym członie. Powinny również charakteryzować się dobrym przyśpieszeniem i mieścić do 500 pasażerów. Z kolei pojazdy przeznaczone do obsługi linii PKM mają mieć po dwie pary drzwi w każdym członie i rozwijać prędkość do 160 km/h. Jednorazowo każdym z nich ma podróżować do 400 osób. Dodatkowo wszystkie pociągi muszą być wyposażone w monitoring, sieć wi-fi oraz defibrylatory AED.

Źródło tekstu: Pomorskie.eu/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram