fbpx
Źródło: Koscian.pl

lipiec 2021

08

1:07:02

Inwestycje dworcowe zwiększają komfort korzystania z polskiej kolei

Program Inwestycji Dworcowych (PID) na lata 2016-2023 realizowany przez PKP SA ma na celu poprawę obsługi pasażerów, infrastruktury kolejowej, zmniejszenie kosztów eksploatacji nowych dworców oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Jest on jednym z największych projektów w historii polskiej kolei.


Realizacja Programu Inwestycji Dworcowych przewiduje przeprowadzenie około 200 przedsięwzięć na łączną kwotę około 2 mld zł. Pieniądze na ten cel pochodzą m.in. z funduszy Unii Europejskiej, budżetu państwa oraz ze środków PKP SA. W wyniku podejmowanych działań na dworcach poprawi się obsługa pasażerów oraz nastąpi integracja kolei z innymi gałęziami transportu.

Program Inwestycji Dworcowych jest jednym z filarów inwestycji na kolei. Jego efekty widać w całym kraju. Polskie dworce pięknieją i stają się przyjazne dla podróżnych. Są przykładem pozytywnych zmian dokonujących się na polskiej kolei” – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Prace z poszanowaniem walorów obiektów

Modernizowane dworce zyskują nie tylko na funkcjonalności, ale też na zewnętrznej estetyce. Wszelkie prace remontowe prowadzone są z poszanowaniem walorów architektoniczno-historycznych konkretnych obiektów. Około 50 procent dworców modernizowanych w ramach PID to obiekty objęte opieką konserwatorską. Przykładem może być zakończona przebudowa zabytkowego, niewielkiego dworca w Jabłoni Kościelnej w woj. podlaskim, na linii kolejowej Rail Baltica.

Obiekty odzyskują dawny blask, stają się ponownie wizytówkami miast oraz powodem do dumy dla lokalnych społeczności. Modernizacji poddawane są elewacje, wymieniana jest stolarka okienno-drzwiowa i pokrycia dachów. Dzięki współpracy ze służbami konserwatorskimi udaje się zachować i wyeksponować wiele detali architektonicznych.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Poprawa jakości obsługi

Tylko w dwóch ostatnich miesiącach PKP SA podpisały umowy na przebudowę obiektów kolejowych w Gdańsku Wrzeszczu, w Świebodzinie w województwie lubuskim i Opalenicy w województwie wielkopolskim. Pierwsi podróżni skorzystali m.in. ze zmodernizowanych dworców w Radymnie, Prabutach czy z Wałbrzycha Głównego.

PKP SA ogłosiły przetargi na wybór wykonawcy prac budowlanych na obiektach w Kielcach, Łowiczu oraz Milanówku. Niebawem ruszy również przetarg na modernizację Bydgoszczy Zachodniej.

Rozpoczęła się budowa nowego dworca w Pruszczu Gdańskim, który powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego (IDS). Jest to autorska koncepcja PKP SA, mająca na celu zastąpienie dużych niefunkcjonalnych obiektów nowymi. W IDS-ach stosowane są rozwiązania proekologiczne, takie jak panele fotowoltaniczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED i pompy ciepła. Czterdzieści dworców ujętych w PID 2016-2023 to Innowacyjne Dworce Systemowe.

Efektem końcowym realizacji programu modernizacji dworców są nowoczesne obiekty dostosowane do potrzeb pasażerów, w tym osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Budynki odpowiadają realnym potrzebom lokalnych społeczności, zapewniają funkcje związane ze zmianą środków transportu i zachęcają podróżnych do korzystania z usług kolei.

Źródło tekstu: Ministerstwo Infrastruktury/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram