fbpx
Źródło: Fundacja Grupy PKP

lipiec 2021

11

11:07:00

Ośrodek wypoczynkowy dla dzieci kolejarzy wsparty przez Fundację Grupy PKP

Fundacja Grupy PKP zorganizowała akcję wspierającą Kolejowy Ośrodek Wypoczynkowy w Łącku. Dzięki zaangażowaniu pracowników Fundacji, a także spółek z Grupy PKP, dzieci z niepełnosprawnościami oraz z najuboższych rodzin kolejarskich będą mogły wziąć udział w letnich turnusach rehabilitacyjnych.

Kolejowy Ośrodek Wypoczynkowy w Łącku znajduje się w urokliwej leśnej scenerii w okolicach Płocka. Jest miejscem, gdzie latem organizowane są bezpłatne wakacje dla dzieci dotkniętych różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz tych z ubogich rodzin kolejarskich. Na terenie ośrodka znajdują się domki letniskowe z łazienkami, wagony kolejowe zaadaptowane na potrzeby mieszkalne, pomieszczenia sanitarne, stołówka oraz świetlica.

Placówką zarządza ks. Ryszard Marciniak, krajowy animator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Zorganizowanie miejsca, w którym dzieci mają szansę na wakacyjny wypoczynek blisko natury, ma bardzo ważne znaczenie dla poprawy kondycji zdrowotnej najmłodszych. Do przygotowania ośrodka na ich przyjazd, konieczne są jednak coroczne prace porządkowe.

Chcąc umożliwić dzieciom wyjazd na wakacje, Fundacja Grupy PKP po raz kolejny zorganizowała akcję wolontariatu dla pracowników spółek kolejowych. Inicjatywa spotkała się z dużym odzewem. Liczna grupa z zapałem i energią przybyła do Łącka i przygotowała ośrodek na przyjazd dzieci. W inicjatywę włączyli się pracownicy spółek: PKP, PKP Energetyka, PKP Intercity oraz PKP Telkol.

Przesłaniem mojej kapłańskiej misji jest bycie z ludźmi i dla ludzi, szczególnie tych najbardziej potrzebujących, co w szczególny sposób wyraża się właśnie w prowadzeniu ośrodka w Łącku, będącym oazą miłości i szacunku do bliźniego. Z ogromną wdzięcznością i wzruszeniem przyjąłem informację o kolejnej akcji wolontariatu pracowników spółek kolejowych w naszej placówce. Jest to nieocenione wsparcie. Bez niego trudno byłoby stworzyć odpowiednie warunki dla dzieci, dla których pobyt w ośrodku jest często jedyną szansą na spędzenie wakacji poza domem” – zaznaczył ks. Ryszard Marciniak.

Kolejarze wykonali cały zakres prac porządkowych, m.in.: odkurzanie domków letniskowych oraz mieszkalnych wagonów kolejowych, uprzątnięcie ich dachów, mycie i malowanie okien, pielenie, a także zagrabianie liści z rozległego terenu łąckiego ośrodka. Dzięki mobilizacji i dobrej organizacji założony plan został zrealizowany.

Jestem pod wrażeniem, z jaką chęcią i zaangażowaniem osoby, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w akcji, przystąpiły do działania. Taka postawa jest godna podziwu i naśladowania, szczególnie, że robiliśmy to dla dzieci, które są w trudnej sytuacji życiowej. To już kolejna tego typu inicjatywa i za każdym razem spotyka się ona z bardzo dużym odzewem ze strony pracowników spółek z Grupy PKP, co pokazuje, jak wiele osób wykazuje wrażliwość na potrzeby innych ludzi i jak ogromna jest chęć niesienia im pomocy. To właśnie jest najcenniejsze w tym, co robimy” – wskazała prezes zarządu Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek.

Źródło tekstu: Fundacja Grupy PKP/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram