fbpx
Źródło: Fundacja Grupy PKP

lipiec 2021

11

8:07:00

Ostatni moment na przesyłanie zgłoszeń do konkursu „Dworzec Roku”

Mija dziś termin na zgłaszanie dworców kolejowych do ogólnopolskiego konkursu „Dworzec Roku”. Na podstawie nadesłanych propozycji niezależni eksperci wybiorą obiekty, które będą rywalizować podczas internetowego głosowania.

Zgłoszenia dworca do  IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Dworzec Roku” może dokonać każda osoba. Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Grupy PKP oraz Fundację ProKolej.

„Nadrzędnym celem konkursu jest nie tylko wyłonienie polskiego dworca kolejowego roku, ale przede wszystkim promocja rozwiązań, które sprawiają, że pociągi stają się coraz chętniej wybieraną formą transportu. Ogromnie cieszy nas rosnące zainteresowanie udziałem wśród pasażerów i miłośników transportu szynowego, obserwujemy również zaciętą rywalizację także wśród samorządowców i prezydentów miast. Mamy nadzieję, że zdrowe zmagania wpłyną przede wszystkim na poprawę jakości obsługi podróżnego” – powiedział prezes Fundacji ProKolej dr Jakub Majewski, pomysłodawca konkursu.

Po zakończeniu etapu zbierania propozycji polskich dworców do konkursu, zostaną przeprowadzone audyty w celu wybrania finałowej grupy. O tym, który obiekt wygra, zdecydują m.in. internauci, których głosy będą decydujące. W minionych edycjach w ten sposób oddano ponad 20 000 głosów.

Przy wyborze finałowych dworców eksperci wezmą pod uwagę:

  • atrakcyjność budynku i otaczającej przestrzeni,
  • dostępność dla wszystkich pasażerów (także z niepełnosprawnościami),
  • utrzymanie porządku,
  • poczucie bezpieczeństwa,
  • integracja z lokalnym systemem transportu publicznego.

Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek podkreśliła, że poprzez tego typu inicjatywy polska kolej pokazuje swoją otwartość na opinie pasażerów. Wskazała, że to cenne informacje, które mogą pomóc w zmienianiu transportu kolejowego na coraz bardziej przyjazny, funkcjonalny i bezpieczny.

„To właśnie ten kierunek jest dla nas priorytetem, a konkurs »Dworzec Roku« to jeden z licznych projektów Fundacji Grupy PKP, które przyczyniają się do tego, że polska kolej z każdym rokiem staje się coraz nowocześniejsza. Głos podróżnych, a także pasjonatów kolejnictwa, stanowi fundament w budowaniu wizji pozytywnych przemian m.in. na dworcach, a także w ich najbliższym otoczeniu” – wskazała Katarzyna Kucharek.

IV edycję konkursu „Dworzec Roku” honorowym patronatem objęli: Urząd Transportu Kolejowego, Instytut Kolejnictwa, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Partnerem wydarzenia jest firma DASAG.

Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy można znaleźć [tutaj].

Źródło tekstu: Fundacja Grupy PKP/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram