fbpx
Źródło: Pomorskie.eu

lipiec 2021

12

10:07:47

Kwidzyn wraca na kolejową mapę Pomorza

Po kilku latach prac budowlanych i wielu korektach terminu ich zakończenia, PKP Polskie Linie Kolejowe SA udostępniły do eksploatacji odcinek linii kolejowej nr 207 Malbork - Kwidzyn. Od 10 lipca 2021 r. pomiędzy dwoma miastami podróż pociągiem zajmuje około 40 minut. To prawie 20 minut szybciej niż autobusem.

Trasę będą obsługiwać pojazdy zakupione w 2015 roku w ramach pomocy finansowej Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Inauguracyjny przejazd odbył się 9 lipca 2021 r. Wzięli w nim udział m.in. wicemarszałkowie województwa pomorskiego Leszek Bonna i Józef Sarnowski oraz samorządowcy z Powiśla. W Sztumie na pociąg czekała liczna grupa mieszkańców, którzy pojechali do Kwidzyna.

Pierwsze po długiej przerwie pociągi wyjechały na tory 10 lipca 2021 roku. Bilet normalny w jedną stronę, w ramach Taryfy Pomorskiej, kosztuje 9,80 zł.

Źródło: Pomorskie.eu
Nowe tory i stacje

W ramach prac zmodernizowane zostały tory, perony i wszystkie obiekty inżynieryjne.

„Nowe tory położono na ok. 55 km linii. Dzięki temu pociągi pojadą z prędkością nawet ponad 100 km/h. Wyremontowanych zostało 11 stacji i przystanków” – podkreśla Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Nowe perony są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, posiadają wiaty, gabloty z rozkładami jazdy i oświetlenie. Szacuje się, że z nowej infrastruktury skorzysta nawet 176 tys. pasażerów rocznie.

Zadbano również o bezpieczeństwo ruchu. Niestrzeżone dotychczas przejazdy kolejowe wyposażono w sygnalizację i szlabany. Całkowita wartość inwestycji to ponad 267 mln zł. Ponad połowę tej kwoty, czyli ok. 180 mln zł, stanowiło unijne dofinansowanie.

Południowy odcinek linii nr 207 pomiędzy Kwidzynem a Grudziądzem nadal jest w trakcie modernizacji realizowanej przez PKP PLK SA. Dlatego na stacji Kwidzyn pociągi będą skomunikowane z autobusami komunikacji zastępczej do Grudziądza.

Źródło tekstu: Pomorskie.eu/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram