fbpx
Źródło: PKP PLK S.A.

lipiec 2021

13

1:07:53

Trwają wakacyjne akcje SOK i PKP PLK na rzecz bezpieczeństwa

Straż Ochrony Kolei i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą działania, które zwiększą bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wakacji. Na stacjach, przystankach, mostach i wiaduktach pojawia się więcej patroli. Kierowcy samochodów otrzymują ulotki i przypomnienia o żółtych naklejkach na przejazdach kolejowo-drogowych.

Straż Ochrony Kolei zwiększyła liczbę funkcjonariuszy na stacjach i przystankach, z których dzieci i młodzież będą wyruszały na wakacje. Dodatkowe patrole w terenie reagują na próby nielegalnego wchodzenia na wiadukty, mosty i nasypy kolejowe. Do monitorowania i zabezpieczenia terenów przy torach wykorzystywane są mobilne centra monitoringu, fotopułapki, termo i noktowizory oraz samochody terenowe. Do akcji w trudnych warunkach są włączane patrole z psami.

Ponad 98% ujętych przez funkcjonariuszy SOK sprawców niebezpiecznych zabaw na terenach kolejowych to osoby nieletnie. To dodatkowy powód, by na wakacje Straż Ochrony Kolei intensyfikowała działania.

Wakacyjna skala działań SOK będzie podobna jak w 2020 roku. Wówczas funkcjonariusze przeprowadzili ponad 28,5 tys. patroli na szlakach. Podjęli przeszło 7,5 tys. działań na „dzikich przejściach” oraz około 5 tys. na przejazdach kolejowo-drogowych.

Wakacje to także czas dodatkowych akcji ulotkowych na przejazdach. Pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i funkcjonariusze SOK działają szczególnie na trasach dojazdowych do miejscowości wypoczynkowych. Akcje organizowane są w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko!” oraz wakacyjnych „Bezpiecznych piątków”.

Służby i Kolejarze liczą, że informacja i edukacja nt. bezpieczeństwa na terenach kolejowych będzie zachęcała młodzież do rozsądnego zachowania, a dorosłych do właściwej opieki nad dziećmi. Działania edukacyjne odbywają się też zdalnie, m.in. poprzez kolportaż materiałów dydaktycznych i promowanie informacji o bezpieczeństwie w mediach społecznościowych.

Uwaga i rozsądek konieczne na przejazdach!

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa na skrzyżowaniach dróg i torów. Należy uwzględnić warunki atmosferyczne i położenie skrzyżowania.

Aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom, wszystkie 14-tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostało dodatkowo oznakowanych żółtymi naklejkami. Znajdują się na nich trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 i awaryjny do zespołów technicznych.

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram