fbpx
Źródło: Flickr.com/Phil Richards

lipiec 2021

14

1:07:19

Dalsze zwolnienia w Kolejach Czeskich. Powodem pandemia

Wciąż zmniejsza się liczba pracowników Kolei Czeskich (České dráhy). Spółka zmaga się z koniecznością stosowania cięć kadrowych. Kolejne zwolnienia przewidziane są już w sierpniu. Sytuacja jest skutkiem kryzysu wywołanego trwającą pandemią SARS-CoV-2.

Dyrektor generalny Kolei Czeskich Ivan Bednárik w opublikowanym 9 lipca wywiadzie dla współpracującego z „Financial Times” tygodnika „Euro” wskazał, że podczas lockdownu przewoźnik odnotował 80-procentowy spadek sprzedaży. Tylko w 2020 roku straty wyniosły ponad 4 mld koron (ok. 715 mln złotych). Te problemy przekładają się m.in. na liczebność pracowników spółki.

O ile zeszłą jesienią firma liczyła około 14,5 tys. pracowników, obecnie jest ich o pół tysiąca mniej. Na sierpień przewidziano kolejne – obejmujące najpewniej kilkadziesiąt osób – zwolnienia, głównie na poziomie kadry menadżerskiej.

„1 sierpnia po raz pierwszy nastąpi masowe zwolnienie, które przekracza 30 osób. (…) Nie znamy stanu docelowego, równanie to kilka niewiadomych i zaczyna się przede wszystkim od liczby połączeń w kolejnych rozkładach jazdy, a w drugim kroku: od negocjacji z klientami. Umowy z nimi to także żywe organizmy, liczba kasjerów, liczba wymaganych maszynistów, a wszystkie te sprawy są w naszych umowach biznesowych” – powiedział tygodnikowi „Euro” kierujący ČD Ivan Bednárik.

Jeszcze w styczniu spółka jako podstawową strategię zakładała cięcia kosztów polegające na pomniejszeniu pensji wypłacanych kadrze menadżerskiej i administracji – około 700 osobom o wyższych dochodach. [więcej] Okazuje się, że obniżenie płac i zmiany w strukturze organizacyjnej nie rozwiązały problemów finansowych.

Zapowiadane na sierpień cięcie kadr będzie dotyczyło przede wszystkim kierowników. W jego wyniku liczba menadżerów ma spaść o 30%. Dla zwalnianych przewidziane są odprawy oscylujące w przedziale 3-10 miesięcy. Sprawi to, że České dráhy oszczędności odczują dopiero w przyszłym roku.

Czeski portal branżowy Zdopravy.cz przypomina, że jedną z głównych pozycji na liście wydatków ČD są właśnie koszty wynagrodzeń. W 2020 roku przewoźnik na uposażenia wydał 9,7 mld koron.

mw


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram