fbpx
Źródło: Facebook.com/SKM Trójmiasto

lipiec 2021

14

3:07:00

UTK zatwierdził projekt cennika trójmiejskiej SKM

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał pozytywną decyzję w sprawie projektu cennika za dostęp do infrastruktury PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście na rozkład 2021/2022. Decyzja została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Prezesa UTK.

PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście zarządza linią kolejową nr 250 Gdańsk Główny – Rumia, na której prowadzony jest wyłącznie ruch pasażerski. W rozkładzie 2021/2022 całkowita stawka jednostkowa opłaty podstawowej, z uwzględnieniem trakcji, na sieci zarządcy infrastruktury wyniesie 6,00 zł/pockm. W jej skład wchodzi: średni koszt zależny od masy pociągu (spadek o 4% w stosunku do cennika obecnie obowiązującego) oraz część stawki zależnej od trakcji pociągu (wzrost o 30% w stosunku do cennika obecnie obowiązującego), co całościowo daje wzrost o 2% w stosunku do cennika obecnie obowiązującego. Podwyżka części stawki zależnej od trakcji pociągu nastąpiła w wyniku wzrostu kosztów eksploatacji i utrzymania oraz napraw i remontów sieci trakcyjnej i  jest głównym uzasadnieniem zmiany wysokości stawki jednostkowej opłaty podstawowej. [Decyzja] została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego sprawuje nadzór nad poprawnością ustalania i pobierania przez zarządców opłat za udostępnianie infrastruktury. Odpowiada za zgodność z prawem projektu cennika zarządcy w części dotyczącej sposobu ustalania stawki jednostkowej opłaty podstawowej i manewrowej obejmującego kalkulację wysokości zastosowanych stawek cząstkowych i współczynników.

Źródło tekstu: UTK/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram