fbpx
Źródło: PKP S.A.

lipiec 2021

15

10:07:19

PKP zmodernizują dworzec zachodni w Bydgoszczy

Polskie Koleje Państwowe S.A. zakończyły prace projektowe dworca Bydgoszcz Zachód i ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy modernizacji obiektu. Główne założenia inwestycji to poprawa estetyki budynku i dostosowanie go do potrzeb wszystkich grup podróżnych.

Po przebudowie budynek zmieni swoje oblicze, ale zostanie zachowana jego pierwotna bryła. Renowację przejdzie elewacja, która zyska nową kolorystykę. Przebudowane będzie wejście do dworca, które umieszczono w obrębie wysuniętej w kierunku peronu części budynku. Na elewacji planuje się umieszczenie nowoczesnego zegara.

Poczekalnia dla pasażerów zostanie zaaranżowana na nowo i zyska klimatyzację. Jej wnętrze będzie jasne dzięki wysokim oknom, przeszkleniu w obrębie wejścia i nowoczesnemu oświetleniu. W poczekalni znajdą się też wygodne ławki, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż przy niej zostaną zlokalizowane toalety wyposażone w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi.

„Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy przebudowy dworca Bydgoszcz Zachód to kolejny krok w stronę tej ważnej inwestycji. Mieszkańcy takiego miasta jak Bydgoszcz zasługują na dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców”mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

„Dokładamy wszelkich starań, aby inwestycje realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 spełniały współczesne standardy obsługi wszystkich grup podróżnych. Cieszę się, że planowana modernizacja sprawi, iż przestrzeń budynku dworca Bydgoszcz Zachód będzie bardziej funkcjonalna i przystosowana do rzeczywistych potrzeb naszych pasażerów” – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dworzec Bydgoszcz Zachód po przebudowie stanie się też bardziej ekologiczny i bezpieczny. Zamontowane zostanie energooszczędne oświetlenie w technologii LED wraz z automatyką sterującą. By ograniczyć straty ciepła, zaprojektowano ocieplenie budynku oraz montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności ciepła. W celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wody, zamontowane w budynku urządzenia i systemy będą nadzorowane przy pomocy systemu BMS (Building Management System). Dzięki zainstalowaniu nowoczesnych systemów: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych, wzrośnie poziom bezpieczeństwa pasażerów.

Metamorfozę przejdzie najbliższe otoczenie budynku. Zaprojektowano pasujące do dworca oświetlenie oraz elementy małej architektury takie jak ławki i kosze. Zostanie również ułożona nowa nawierzchnia. Przy budynku zaplanowano miejsca postojowe dla samochodów osobowych.

Przebudowa dworca kolejowego Bydgoszcz Zachód jest projektem realizowanym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKP S.A. Termin składania ofert w postępowaniu mija 9 sierpnia bieżącego roku. Rozpoczęcie robót budowlanych zaplanowane jest na jesień. Przewidywany termin udostępnienia dworca dla podróżnych po modernizacji to lato 2022 roku.

Źródło tekstu: PKP S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram