lipiec 2021
16
1:07:52
Z najnowszych danych Wspólnoty Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej (CER) wynika, że branża kolejowa nadal osiąga dużo niższe wyniki finansowe w związku z trwającą pandemią koronawirusa. W najgorszej sytuacji są przewoźnicy pasażerscy, w nieco lepszej - towarowi.
Dane opublikowane na stronie CER wskazują, że przychody sektora kolejowego w krajach Unii Europejskiej w okresie od stycznia do maja bieżącego roku są niższe w porównaniu do drugiego półrocza roku 2020. Z kolei począwszy od stycznia 2021 roku, straty poszczególnych sektorów w danych miesiącach są zbliżone. Statystyki zostały oparte na danych przekazanych CER przez przewoźników.
Najgorzej wygląda sytuacja operatorów pasażerskich, którzy w nowym roku notują straty na poziomie od 47% do 51% w porównaniu do okresu sprzed wybuchu pandemii. Nieco lepiej radzi sobie sektor towarowy, który traci od 10% do 11% – CER zaznacza jednak, że w tym przypadku statystyki opierają się na mniejszej ilości danych niż u przewoźników osobowych. Z kolei sektor infrastruktury zanotował straty na poziomie od 10% do 13%.
Dyrektor wykonawczy CER Alberto Mazzola wskazał na dużą dysproporcję pomocy publicznej, która trafia na kolej i do innych sektorów.
„Polityka zatwierdzania pomocy publicznej przez Komisję Europejską w celu łagodzenia negatywnych skutków koronawirusa, powinna być dostosowana do celów klimatycznych Unii Europejskiej. Niektóre sektory w krajach wspólnoty, które ponoszą straty zbliżone do rynku kolejowego i są bardziej szkodliwe dla środowiska, otrzymały nawet pięciokrotnie większą pomoc publiczną. Ważne, aby przywrócić równowagę w tym zakresie” – zauważył Mazzola, cytowany w komunikacie CER.
Wspólnota CER wyraziła zadowolenie z faktu, że Komisja Europejska przedłużyła okres rozporządzenia, na mocy którego zarządcy infrastruktury w krajach UE mogli obniżyć lub odroczyć opłaty za dostęp do infrastruktury kolejowej do końca roku. Wskazuje też jednak, że straty zarządców w krajach, które zmniejszyły opłaty, są znacznie większe niż w pozostałych.
pg