fbpx
Źródło: MEiN/Facebook

lipiec 2021

19

12:07:07

W Lublinie obchodzono 41. rocznicę strajku kolejarzy

W Lublinie odbyły się wczoraj uroczystości z okazji 41. rocznicy Strajku Lubelskich Kolejarzy. Obchody zorganizowano na terenie dawnej lokomotywowni przed pomnikiem Doli Kolejarskiej przy dworcu głównym PKP.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele rządu, władz miasta i kolejarskich związków zawodowych. Obecni byli m.in. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, wojewoda lubelski Lech Sprawka, Prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński i przewodniczący strajku z lipca 1980 roku Czesław Niezgoda.

Zaproszeni goście wzięli udział we mszy świętej i wysłuchali przemówień okolicznościowych. W czasie wydarzenia kolejarzom wręczono odznaczenia państwowe oraz odznaki „Zasłużony dla NSZZ Solidarność na kolei”. Zostały odczytane też listy przesłane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego. Pod pomnikiem Doli Kolejarskiej złożono wieńce.

W czasie całego wydarzenia na torach stały dwie lokomotywy Dragon 2 należące do przewoźnika PKP Cargo. Pierwsza w złotej malaturze z okazji 20-lecia istnienia spółki, druga – w biało-czerwonym malowaniu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prezydent RP Andrzej Duda w przesłanym liście podziękował kolejarzom za ich wkład w walkę o demokratyczną Polskę.

Wydarzenia, które się tutaj rozegrały i które rokrocznie wspominamy, zasługują na pamięć, a ich bohaterowie na wdzięczność całego naszego narodu. Zatrzymanie lubelskiego węzła kolejowego dało niezwykle silny impuls wystąpieniom strajkowym w regionie, które wkrótce rozlały się na cały kraj. (...) Dekadę po Lipcu Lubelskim nasza Ojczyzna była znowu niepodległa” – napisał prezydent.

Strajki kolejarzy w Lublinie rozpoczęły się 16 lipca 1980 roku. Zapoczątkowała je część załogi lokomotywowni. Wkrótce przyłączali się następni pracownicy, w efekcie czego doszło w końcu do wyłączenia całego lubelskiego węzła kolejowego i protestów około 3 tys. kolejarzy. Był to pierwszy tak duży zryw robotników sektora w historii PRL. Strajkujący domagali się m.in. cofnięcia podwyżek cen żywności, wyższych płac i ogólnej poprawy warunków pracy. Porozumienie z dyrekcją PKP w Lublinie osiągnięto 19 lipca.

Strajk Lubelskich Kolejarzy jest częścią wydarzeń, które odbywały się w dniach 8-25 lipca 1980 roku na Lubelszczyźnie i przeszły do historii jako Lubelski Lipiec ‘80. Łącznie w protestach w całym regionie uczestniczyło ponad 150 zakładów pracy i około 100 tys. osób.

Nagranie z obchodów 41. rocznicy protestów można obejrzeć poniżej.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram