fbpx
Źródło: Bezpieczny-przejazd.pl

lipiec 2021

20

9:07:03

„Bezpieczny przejazd…” publikuje poradnik dla rowerzystów

Kampania „Bezpieczny przejazd… ” prezentuje zbiór porad dla rowerzystów i przypomina, że przejazdy kolejowo-drogowe to miejsca, na których fani dwóch kółek muszą zachowywać szczególną ostrożność. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2020 r. doszło do 3768 wypadków drogowych, w których uczestniczyli rowerzyści, a ponad 29% zdarzeń przypadło na miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień.

Lokomotywa waży minimum 80 ton, samochód osobowy około 1,5 tony, tymczasem rower średnio 11 kg. Różnica mas pomiędzy całym składem towarowym jest bardzo duża, a jeszcze większa między pociągiem a rowerem, który w starciu z pędzącym kolosem nie ma szans na wyjście z wypadku bez szwanku. Przekraczając przejazdy kolejowo-drogowe należy zachować szczególną ostrożność i koncentrację, żeby zapobiec takim zdarzeniom. Przed każdym przejazdem trzeba się zatrzymać i upewnić, czy z lewej lub z prawej strony nie nadjeżdża pociąg. Trzymanie obu rąk na kierownicy i zachowanie pełnego skupienia to podstawa, dlatego w ruchu drogowym nie ma miejsca na korzystanie z telefonu komórkowego, również kiedy przekraczamy tory kolejowe rowerem. W przypadku użycia smartfona, należy zatrzymać się na poboczu, w bezpiecznej odległości od przejazdu kolejowo-drogowego. [czytaj więcej]

Źródło: Bezpieczny-przejazd.pl

Oznaczenia przejazdów

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, kierowanie się znakami drogowymi i stosowanie się do wskazań sygnalizacji przejazdowej gwarantują bezpieczeństwo podczas przekraczania torów kolejowych. Znaki A-9 i A-10 przekazują, czy zbliżamy się do przejazdu kolejowo-drogowego wyposażonego w zapory (A-9), czy bez zapór (A-10). Miejsce zatrzymania przed przejazdem niewyposażonym w rogatki wyznacza z kolei krzyż św. Andrzeja. Znak STOP znajduje się przed przejazdami, na których nie ma pełnych warunków widoczności, i oznacza bezwzględny nakaz zatrzymania – niezależnie od tego, czy zbliża się pociąg, czy też nie.

Jak podaje Komenda Główna Policji, jedną z przyczyn wypadków spowodowanych przez rowerzystów jest niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Czerwone migające światło na sygnalizatorze umieszczonym przed przejazdem kolejowo-drogowym oznacza bezwzględny zakaz wjazdu za sygnalizator. Należy pamiętać, aby stosować się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach, które są w nią wyposażone, i przekraczać tory kolejowe dopiero wtedy, kiedy zgaśnie sygnalizacja.

Zamknięte zapory

Zawsze kiedy zapory zaczynają opadać, należy się zatrzymać, zsiąść z roweru i czekać aż pociąg przejedzie, a zapory się otworzą. Dwa podstawowe błędy, które mogą kosztować rowerzystów zdrowie lub życie, to przechodzenie pod zamkniętymi rogatkami lub ich omijanie slalomem, ponieważ wydaje się im, że zdążą przekroczyć tory przed wjazdem lokomotywy. Tymczasem pociąg nie może skręcić ani ominąć przeszkody – skutki zderzenia mogą być tragiczne. Maszyniści w takich sytuacjach wdrażają procedurę awaryjnego hamowania, jednak należy pamiętać, że pociąg może zatrzymać się dopiero po 1300 metrach.

Źródło tekstu: Bezpieczny-przejazd.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram