fbpx
Źródło: PESA Bydgoszcz SA/Facebook

lipiec 2021

20

10:07:38

PESA podpisała umowę na dostawę tramwajów do Rumunii

PESA Bydgoszcz zbuduje 17 tramwajów typu Twist dla Rumunii. Pojazdy będą jeździły w mieście Krajowa na południu kraju. Wczoraj została podpisana umowa producenta z lokalnymi władzami – poinformowano w komunikacie spółki. Wartość kontraktu to około 145 mln zł.

Przetarg na nowe pojazdy został rozstrzygnięty w czerwcu bieżącego roku. Warto dodać, że było to już drugie postępowanie na dostawę tramwajów do Krajowy. Pierwsze, które wygrała firma Tatra-Jug, zostało unieważnione.

W ofercie złożonej przez bydgoską spółkę zaproponowano nową generację wagonów z serii Twist. Jednokierunkowe pojazdy będą miały długość 27 metrów i 58 miejsc siedzących dla pasażerów. Zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wyposażone w nowoczesne systemy diagnostyczne. Komfort podróży będzie zwiększony dzięki dostępowi do szybkiego internetu, gniazd USB czy klimatyzacji.

PESA poinformowała, że nowa generacja Twistów dla Krajowy będzie stanowiła fundament pod platformę tramwajów, która roboczo określana jest jako „Tram.eu”. W jej ramach wagony będzie można dostosować do indywidualnych wymagań zamawiającego. Chodzi zarówno o wyposażenie wnętrza pojazdów, jak i instalację poszczególnych systemów. Dzięki temu tramwaje będzie można optymalnie dopasować do warunków, w których będą eksploatowane.

Przy podpisywaniu umowy strony polska i rumuńska wyraziły nadzieję na szeroko zakrojoną współpracę. Burmistrz Krajowy Lia Olguta Vasilescu oceniła, że kooperacja z tak uznaną firmą jak PESA zagwarantuje pasażerom komfort, a miastu finansowanie inwestycji z funduszy europejskich.

„Dla mnie i administracji, którą kieruję, kwestia rozwoju transportu publicznego jest jednym z kluczowych zadań, które realizujemy w oparciu o spójną, dopracowaną strategię mobilności miejskiej. W ostatnich latach mieszkańcy już odczuli korzystne zmiany w transporcie, a dzięki podpisanej właśnie umowie będą mogli podróżować nowoczesnymi, komfortowymi tramwajami. Współpraca z tak doświadczoną w dziedzinie budowy tramwajów firmą, jaką jest ciesząca się uznaniem w Europie Pesa Bydgoszcz, daje nam pewność pomyślnej realizacji projektu finansowanego ze środków europejskich” – powiedziała Lia Olguta Vasilescu, cytowana w komunikacie bydgoskiej spółki.

PESA poinformowała, że całość zamówienia zostanie zrealizowana w drugim kwartale 2023 roku.

„Projekt Twista dla Krajowy to nasz najnowocześniejszy tramwaj. Jesteśmy gotowi do budowy prototypu, po testach i homologacji rozpoczniemy produkcję, a zakończenie dostaw zgodnie z umową nastąpi 22 miesiące od daty podpisania umowy” – powiedziała Hanna Wiśniewska-Sibru, przedstawiciel polskiego producenta na Rumunię.

Pierwszy tramwaj w ramach umowy zostanie przekazany pod koniec 2022 roku. Następne pojazdy będą systematycznie dostarczane w kolejnych miesiącach. Krajowa to już trzecie miasto w Rumunii, do którego trafią wagony wyprodukowane w bydgoskich zakładach. To także kolejne zagraniczny przetarg, w którym oferta spółki PESA okazała się najkorzystniejsza. Na początku lipca producent wygrał m.in. w konkursie na dostawę 30 tramwajów dla Koszyc na Słowacji. [czytaj więcej]

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram