fbpx
Źródło: Umww.pl

lipiec 2021

23

3:07:54

Wielkopolska: coraz bliżej rewitalizacji ważnych linii kolejowych

Kolejne linie kolejowe w Wielkopolsce zyskują szansę na rewitalizację. Chodzi o odcinki Międzychód Szamotuły, Czarnków – Rogoźno – Wągrowiec oraz Śrem – Czempiń. W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu podpisano umowy dotyczące opracowania wstępnego studium planistyczno-prognostycznego (WSPP) dla tras Międzychód-Szamotuły, Czarnków – Rogoźno – Wągrowiec oraz Śrem – Czempiń.

Podpisy na dokumentach zostały złożone w trakcie spotkań połączonych z konferencjami prasowymi. W pierwszej kolejności Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski zawarł umowę z Maciejem Adamczakiem, prezesem Zarządu Spółki BBF Sp. z o.o. Firma ta będzie odpowiedzialna za opracowanie WSPP dla projektu pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 368 Międzychód – Szamotuły”. Wartość tej umowy to 1 076 250 zł.

„Mam nadzieję, w imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, że po uzyskaniu dokumentacji na tę linię, ale również kolejne, wystarczy środków, żeby te inwestycje zrealizować. To jest proces bardzo kosztowny ufam, że mimo wszystko uda się do tego doprowadzić, bo w ten sposób zwiększymy możliwości komunikacyjne naszego regionu” – mówił podczas konferencji wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

15 lipca władze województwa podpisały umowę z Magdaleną Kutrowską, pełnomocniczką konsorcjum firm Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. oraz Instytutu Kolejnictwa. Konsorcjum odpowiedzialne jest za opracowanie WSPP dla projektów: „Rewitalizacja kolejowego ciągu komunikacyjnego na liniach kolejowych nr 390/236 Czarnków – Rogoźno – Wągrowiec”; „Rewitalizacja linii kolejowej nr 369 na odcinku Śrem – Czempiń”.

Województwo Wielkopolskie w ramach I etapu Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej+ do 2028 r. zgłosiło do Programu pięciu projektów liniowych. Oprócz linii Międzychód-Szamotuły, Czarnków – Rogoźno – Wągrowiec oraz Śrem – Czempiń, są to projekty „Rewitalizacja linii kolejowej nr 360 na odcinku Gostyń – Kąkolewo” i „Budowa nowej linii kolejowej Turek - Konin”.

Wszystkie projekty są objęte przedmiotem drugiego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie WSPP, które w chwili obecnej jest procedowane. Do tej pory uzyskały one akceptację PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i zostały zakwalifikowane do II etapu. W jego ramach wnioskodawca zobowiązany jest do opracowania i przekazania spółce kolejowej naboru dokumentów aplikacyjnych do 24 listopada 2021 roku.

Dane uzyskane z WSPP będą podstawą do zaplanowania dalszej realizacji kilkusetmilionowych inwestycji. Organizatorem i zamawiającym w postępowaniach na udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizację robót w ramach przedmiotowych inwestycji będzie PKP PLK S.A.

Projekty będą realizowane w formule partnerskiej. Ich liderem jest Województwo Wielkopolskie, natomiast partnerami są przedstawiciele gmin i powiatów położonych na przebiegu budowanych lub modernizowanych linii kolejowych oraz Stowarzyszenie Metropolia Poznań – łącznie 41 podmiotów.

Źródło tekstu: UM Województwa Wielkopolskiego/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram