fbpx
Źródło: Wkd.com.pl

lipiec 2021

25

3:07:00

WKD podejmuje szereg działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego

Budowa drugiego toru na odcinku linii WKD Grodzisk Mazowiecki – Podkowa Leśna to jedna z najbardziej wyczekiwanych przez pasażerów inwestycji przewoźnika. Spowoduje ona poprawę częstotliwości kursowania pociągów z Grodziska Mazowieckiego, ale przede wszystkim przyczyni się do zmniejszenia ruchu na lokalnych drogach. WKD działa zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, aktywnie wspiera ochronę klimatu, podejmując nie tylko działania proekologiczne, ale również wykorzystując innowacyjne technologie przyjazne środowisku naturalnemu.

Wyniki badań opinii publicznej wskazują, że polskie społeczeństwo ma coraz większą świadomość ekologiczną, poczucie odpowiedzialności za środowisko i jego ochronę – podaje przewoźnik. WKD, pierwsza normalnotorowa elektryczna kolej w Polsce, wpisuje się w ten trend, poprzez działania i inwestycje proekologiczne poprawiające jakość życia lokalnych społeczności. Jednym z takich projektów jest budowa drugiego toru na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Podkowa Leśna, który przyczyni się do poprawy jakości powietrza dzięki rezygnacji części kierowców z samochodu na rzecz przejazdów pociągami. Ograniczenie emisji CO2 do atmosfery spowoduje, że mieszkańcy lokalnych gmin będą oddychać czystszym i zdrowszym powietrzem. Kolejnym działaniem, które powinno zachęcić kierowców do podróży pociągami WKD jest budowa wspólnie z gminami sieci parkingów w systemie Parkuj i Jedź, wzdłuż linii przewoźnika. Parkingi wyposażone będą w innowacyjne rozwiązania energetyczne, m.in. ładowarki dla hulajnóg i energooszczędne lampy LED.

W trosce o środowisko naturalne Warszawska Kolej Dojazdowa inwestuje także w technologie bardziej przyjazne przyrodzie, np. fotowoltaikę. Podejmuje też działania ograniczające zużycie papieru poprzez stopniowe wprowadzanie biletów w formie elektronicznej oraz zamieszczanie komunikatów i informacji dla pasażerów na monitorach LCD. Zamontowano nowe automaty biletowe, w których zastosowano technologie pozwalające na zmniejszenie zużycia energii. W celu ograniczenia śladu węglowego, podjęta została również współpraca z dostawcami „zielonej energii” elektrycznej.

Przewoźnik zwraca uwagę na kształtowanie proekologicznych nawyków m.in. wśród dzieci i młodzieży poprzez udział w wydarzeniach takich jak np. „Światowy Dzień Ziemi” czy „Dzień bez samochodu”. W czerwcu br. została zorganizowana akcja pn. „Zielono Nam” w ramach nasadzeń kompensacyjnych po usunięciu drzew na odcinku linii Grodzisk Mazowiecki – Podkowa Leśna na potrzeby budowy drugiego toru. W jej ramach WKD wspólnie z gminą Milanówek rozdała swoim pasażerom 500 sztuk sadzonek drzew. Ponadto gminie Grodzisk Mazowiecki przekazane zostały sadzonki lip drobnolistnych, w celu posadzenia w miejskiej przestrzeni publicznej. W następnym roku przedsięwzięcie będzie kontynuowane we współpracy z gminami, które wyraziły chęć udziału w kolejnych ekologicznych akcjach WKD.

Źródło tekstu: Wkd.com.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram