fbpx
Źródło: Mapadotacji.gov.pl

lipiec 2021

27

2:07:11

Powstał związek Wielkopolski Transport Regionalny

Budowa siatki połączeń zintegrowanej z Poznańską Koleją Metropolitalną to jedno z zadań Wielkopolskiego Transportu Regionalnego. Nowo powstały związek zrzesza 23 samorządy, w tym 11 członków Metropolii Poznań. WTR zajmie się m.in. opracowaniem Planu Zrównoważonego Rozwoju Transportu Publicznego na lata 2022-2032 na należącym do niego obszarze.

Wielkopolski Transport Regionalny zadba o stałe zwiększanie udziału miejscowości w dostępie do publicznego transportu zbiorowego i o integrację taryfy przewozowej PKS Poznań SA z PKM i ZTM Poznań. Władze związku powiatowo-gminnego wybrane 26 lipca przedstawiły długą, ale konkretną listę zadań. WTR to największy pod względem zasięgu i oddziaływania tego typu związek w Polsce.

„Cieszę się, że udało nam się stworzyć związek, który będzie dbał o komunikację w naszym regionie. Każdemu z włodarzy leży na sercu komfort mieszkańców i wszyscy prowadzimy lokalne działania transportowe, ale w grupie możemy osiągnąć więcej” – zapewnił Jan Grabkowski, starosta poznański, na konferencji prasowej.

„Świetnie funkcjonująca Poznańska Kolej Metropolitalna jest dowodem na to, że warto dogadać się ponad granicami administracyjnymi” – dodał.

W skład Wielkopolskiego Transportu Regionalnego wchodzą 23 jednostki samorządu terytorialnego. Z grona Metropolii zaangażowały się w niego powiat poznański, miasto Poznań oraz gminy Buk, Dopiewo, Kórnik, Mosina, Oborniki, Stęszew, Suchy Las, Śrem i Tarnowo Podgórne. Poza tym członkami są powiaty grodziski, kościański, nowotomyski i obornicki oraz gminy Czempiń, Duszniki, Grodzisk Wielkopolski, Kuślin, Miedzichowo, Międzychód, Rogoźno i Śmigiel.

Źródło: Kolej.metropoliapoznan.pl


Przewodniczącym Związku został Jan Grabkowski, starosta poznański. Z kolei Bartosz Guss, wiceprezydent Poznania, i Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego, zostali wybrani wiceprzewodniczącymi. Zarządem pokieruje Piotr Hojan, burmistrz miasta i gminy Grodzisk Wlkp., a wiceprzewodniczącymi są Adam Lewandowski, burmistrz Śremu, oraz Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. Członkami Zarządu są także Paweł Adam, burmistrz Buku, i Andrzej Wilkoński, starosta nowotomyski.

Źródło tekstu: Poznańska Kolej Metropolitalna/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram