fbpx
Źródło: Twitter.com/Koleje Mazowieckie

lipiec 2021

29

10:07:49

Koleje Mazowieckie mają już 17 lat

29 lipca 2004 r. przedstawiciele samorządu Mazowsza oraz PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o. (obecnie Polregio) podpisali umowę, na mocy której utworzono pierwszego w kraju samorządowego przewoźnika kolejowego. W tym roku Koleje Mazowieckie świętują 17 urodziny.

Działalność przewozową regionalny przewoźnik rozpoczął kilka miesięcy po podpisaniu umowy powołującej spółkę do życia – 1 stycznia 2005 r. Wówczas Koleje Mazowieckie dysponowały flotą składającą się ze 184 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Przez ostatnie 17 lat udało się tę liczbę zwiększyć do ponad 300 pojazdów, częściowo wyłączając z eksploatacji najstarsze składy. Obecnie tabor spółki to niemal w połowie pojazdy nowo zakupione, a do 2023 r. zostanie w całości zrealizowana umowa na dostawy 61 elektrycznych zespołów trakcyjnych FLIRT produkcji Stadlera, która jest największym zamówieniem zarówno w historii spółki, jak i polskiej kolei.

W pierwszym roku funkcjonowania przewoźnik obsługiwał dziewięć linii kolejowych, uruchamiając średnio 550 pociągów w ciągu doby. Pierwszy rok działalności przyniósł spółce ponad 40 mln podróżnych. Liczba ta zwiększała się każdego roku, osiągając ponad 62 mln w 2019 r. W kolejnych latach udało się też reaktywować część zawieszonych przez PKP Przewozy Regionalne połączeń kolejowych na Mazowszu, np. z Radomia do Drzewicy czy z Warszawy do Góry Kalwarii. Dziś Koleje Mazowieckie uruchamiają średnio 740 pociągów na dobę, obsługując 15 linii o łącznej długości ponad 1320 km.

W ciągu 17 lat działalności władze Mazowsza oraz spółki KM poczyniły liczne inwestycje, dzięki którym przewoźnik jest dziś jednym z najnowocześniejszych w kraju oraz zajmuje II miejsce pod względem liczby przewożonych pasażerów, osiągając zarazem ponad 20-procentowy udział w rynku.

17 lat funkcjonowania Kolei Mazowieckich wiąże się z metamorfozą kolei pasażerskiej na Mazowszu. Dzięki m.in. wsparciu ze strony właściciela, czyli samorządu województwa mazowieckiego, oraz właściwie prowadzonej polityce taborowej, udało się zakupić blisko 140 sztuk nowych pojazdów oraz zmodernizować starsze składy. Spółka jako pierwsza zakupiła pojazdy piętrowe uruchamiane w systemie „push-pull”. Została także wzniesiona najnowocześniejsza w tej części Europy myjnia taboru kolejowego w Tłuszczu. Obecnie realizowana jest budowa nowej hali przeglądowo-naprawczej Stadlera w Sochaczewie, gdzie serwisowane będą najnowsze pojazdy, czyli EZT FLIRT.

Źródło tekstu: Koleje Mazowieckie/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram