lipiec 2021
30
1:07:12
Przez okres wakacji przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei prowadzą działania, w celu zwrócenia uwagi kierowców na przestrzeganie zasad ruchu drogowego w obrębie przejazdów kolejowych. Akcja „Bezpieczne piątki” ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w tych newralgicznych miejscach.
Ignorowanie znaku stop, czerwonego światła i omijanie rogatek to prowokowanie tragedii. Aby temu przeciwdziałać Ambasadorzy Bezpieczeństwa w każdy wakacyjny piątek prowadzą działania na przejazdach kolejowo-drogowych. Dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów oraz edukacja i wskazywanie, gdzie znajdziemy ważne informacje na żółtych naklejkach, przypominają o bezpieczeństwie podczas wyjazdów i powrotów z wakacji.
„Bezpieczne piątki” to akcja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”. Dziś akcje pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych i Straży Ochrony Kolei są prowadzone na przejazdach m.in. we Wronkach, Władysławowie, Świnoujściu, Tłuszczu, Częstochowie, Opolu oraz Łodzi.
Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych lub wjeżdżanie pod opadające rogatki, czy też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu – to najczęstsze przyczyny tragedii.
Liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2020 r. w porównaniu z 2019 r. o 15% zmniejszyła się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2020 roku odnotowano 158 zdarzeń, a w 2019 roku 185. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 roku było 25 wypadków, zginęło w nich 5 osób, 4 zostały ciężko ranne.
#ŻółtaNaklejkaPLK ratuje życie. Naklejki umieszczone na przejazdach kolejowo-drogowych mają trzy ważne numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie, oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.
W czerwcu 2018 r. dla zwiększenia bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach.
Więcej na temat kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd” przeczytasz [tutaj].
Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy