fbpx
Źródło: Facebook/Muzeum Kolejnictwa

lipiec 2021

30

12:07:19

Muzeum w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na spotkanie z Warszawą M20

Zespół Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na spotkanie z absolutnie unikatowym i wyjątkowym eksponatem - kolejową drezyną motorową Warszawa M20. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 1 sierpnia w godz. 11-15 w placówce instytucji.

Drezyna Warszawa M20 została zakupiona przez Muzeum w 2016 roku i - po trwającej 2 lata odbudowie - przywrócona do ruchu. W roku 2020 placówka pozyskała drugi egzemplarz, pochodzący z Węgier.

„Zapraszamy do zapoznania się z niesamowitą historią samochodu osobowego Warszawa, który pełnił służbę również na kolei od 1956 roku, kiedy powstał pierwszy prototyp drezyny osobowej M20. Dokumentację przebudowy samochodu na drezynę opracowało Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne Sprzętu Budownictwa Miejskiego w Warszawie w październiku 1955 roku. Produkcja drezyn M20 była prowadzona w Kolejowych Zakładach Naprawczych Skalmierzyce. Przebudowa Samochodu Warszawa na drezynę M20 odbywała się przez cały okres produkcji samochodów przez FSO. Przebudowywane były kolejne typy samochodów produkowanych w fabryce na Żeraniu. Podstawowymi elementami przebudowy były: zabudowa pod podłogą samochodu w środku ciężkości podnośnika obrotnicy, który umożliwiał zmiany kierunku jazdy drezyny, blokadę układu kierowniczego, wymianę kół gumowych na koła kolejowe oraz inne pomniejsze zmiany. Wszystkie te zmiany konstrukcyjne umożliwiały to, że samochód na przemian mógł jeździć po torach lub drodze, w zależności od potrzeb” – wskazuje Muzeum.

Drezyny na bazie Warszawy M20 służyły kolei do przeprowadzania inspekcji elementów infrastruktury oraz szybkiego transportu ludzi i towarów pomiędzy stacjami, posterunkami czy lokomotywowniami. Z polskich torów zniknęły w latach 90.

Informacje o cenniku i godzinach otwarcia placówki dostępne są na jej [stronie] internetowej.

Źródło: Muzeum: Muzeumkolejnictwa.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram