fbpx
Źródło: Plk-sa.pl

sierpień 2021

02

2:08:33

Sprawniejszy transport kolejowy na polsko-ukraińskiej granicy w Werchracie

Za prawie 9 milionów złotych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyremontują tory normalny i szeroki na stacji towarowej w Werchracie. Efektem prac będzie sprawniejszy i bezpieczniejszy przewóz oraz przeładunek towarów na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Werchrata – Rawa Ruska. Zadanie finansowane jest z budżetu państwa.

Na stacji w Werchracie, kolejowym przejściu granicznym w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, przeładowywane są wagony z Ukrainy, przewożące materiały m.in. do produkcji ceramiki, sól drogową i przemysłową czy kruszywa. Towary wjeżdżają po torze szerokim, biegnącym od granicy państwa do stacji Kaplisze (linia 116), a następnie są przekładane na tor „normalny” linii Munina – Hrebenne. Glina przewożona jest do Opoczna. Sól i kruszywa transportowane są koleją w różne strony kraju. W zeszłym roku na stacji w Werchracie przeładowano 300 tysięcy ton towarów. W drugim półroczu bieżącego roku deklarowane jest zwiększenie przeładunku o 1000 ton miesięcznie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za prawie 9 milionów złotych netto na przebudowę dwóch torów: szerokiego oraz normalnego o łącznej długości blisko 1,5 km z zastosowaniem nawierzchni bezpodsypkowej. Inwestycja obejmie także remont odwodnienia oraz przebudowę przepustu. Efektem robót będą sprawniejsze, bezpieczniejsze przejazdy pociągów towarowych, a tym samym zwiększenie potencjału punktu przeładunkowego.

Zadanie na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w torach nr 220, linii nr 116 i torze nr 35 linii nr 101 w stacji Werchrata w ramach projektu „Prace inwestycyjne na przejściu granicznym Werchrata – Rawa - Ruska” będzie wykonane w latach 2022-23. Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa.

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram