fbpx
Źródło: Gov.pl

sierpień 2021

05

12:08:02

Instytut Pileckiego i PKP Intercity wspólnie upamiętniają Witolda Pileckiego

Instytut Pileckiego wraz z PKP Intercity połączyło siły, by uczcić 120-lecie urodzin Witolda Pileckiego. Z tej okazji lokomotywa EU-44 Husarz, która będzie prowadzić pociągi kursujące między Warszawą a Berlinem (gdzie znajduje się oddział Instytutu Pileckiego), została oklejona okolicznościową grafiką przedstawiającą rtm. Pileckiego.

W konferencji prasowej, podczas której została zaprezentowana lokomotywa, wzięła udział Rodzina Rotmistrza – córka Zofia Pilecka-Optułowicz oraz siostrzeniec Andrzej Marek Ostrowski. MKDNiS reprezentował szef Gabinetu Politycznego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Kacper Sakowicz.

Transmisja z konferencji dostępna na Twitterze PKP Intercity:

Jego odwaga inspiruje

"Dzięki niezwykłemu ruchowi społecznemu, który w ostatnich latach w sposób zupełnie oddolny działał, została przypomniana pamięć zarówno o bohaterach antykomunistycznego podziemia, o Powstańcach Warszawskich, jak również przypomniano i wydobyto z mroków niepamięci, postać Witolda Pileckiego. Bohatera zupełnie nieprzeciętnego, który na trwałe stał się elementem panteonu naszych narodowych bohaterów" – powiedział szef Gabinetu Politycznego w MKDNiS Kacper Sakowicz.

Okolicznościowa grafika, której treść opracował Instytut, przedstawia postać Rotmistrza Pileckiego w najważniejszych momentach jego życia: młodzieńcze lata w Wilnie, gdzie należał do drużyny harcerskiej, czasy przedwojenne z żoną i dziećmi w majątku Sukurcze, pobyt w obozie Auschwitz, a także proces sądowy w powojennej, komunistycznej Polsce. W centralnym miejscu znajduje się symboliczny wizerunek Rotmistrza piszącego słynny raport alarmujący świat o sytuacji w Auschwitz. Na lokomotywie, w języku polskim i angielskim, umieszczono hasło: Jego odwaga inspiruje - His courage is inspiring, co stanowi nawiązanie do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 19 września 2019 r. w sprawie znaczenia pamięci historycznej dla przyszłości Europy, wzywającej do ustanowienia 25 maja, rocznicy śmierci Pileckiego, Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Innym działaniem Instytutu Pileckiego upamiętniającym 120. rocznicę urodzin Rotmistrza jest zainaugurowanie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego i organizacja jej pierwszej edycji w roku 2021. Nagrodę otrzymają autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w minionym roku w języku polskim lub angielskim i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów. Ponadto zostanie przyznana nagroda specjalna za książkę, która ukazuje przebieg współczesnych konfliktów zbrojnych i miejsca szczególnego zagrożenia dla godności człowieka. Autorzy najlepszych książek w każdej z kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 75 tys. zł oraz okolicznościową statuetkę, które zostaną wręczone na uroczystej gali w listopadzie 2021 roku.

Źródło tekstu: Gov.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram