fbpx
Źródło: PKP PLK S.A.

Sierpień 2021

13

8:08:00

Pruszków: zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym

Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie w Pruszkowie zwiększy poziom bezpieczeństwa oraz usprawni komunikację kolejową i drogową. Miasto, przy współudziale środków PLK, wybuduje wiadukt drogowy w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”, współfinansowanego z POIiŚ. Zawarto umowę na roboty.

W Pruszkowie mieszkańcy zyskają dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu ul. Broniewskiego i ul. Grunwaldzkiej nad pięcioma torami linii kolejowych Warszawa – Grodzisk Mazowiecki i Warszawa – Łódź. Efektem inwestycji będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Przyjęte rozwiązanie znacznie usprawni komunikację między dzielnicami Bąki i Żbików w Pruszkowie. Mieszkańcom Piastowa umożliwi sprawniejszy przejazd do Warszawy, Grodziska Mazowieckiego i autostrady A2.

"Jednym z efektów Krajowego Programu Kolejowego jest większe bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie w Pruszkowie usprawni ruch kolejowy i samochodowy oraz poprawi warunki życia mieszkańców" – mówi Andrzej Bittel, wiceminister Infrastruktury.

Miasto Pruszków oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z wykonawcą umowę na budowę wiaduktu drogowego. Wartość przedsięwzięcia ok. 19 mln zł netto. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczą na inwestycję kwotę 6 mln zł netto w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”, współfinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budowa obiektu ma się zakończyć w 2023 r.

"PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ze środków budżetowych oraz środków unijnych przeznaczą ponad 312 mln zł w ramach programu wiaduktowego na budowę 24 bezkolizyjnych skrzyżowań w Polsce, co podniesie poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Zakończono już budowę obiektów w Kostrzynie i Sokółce. W realizacji jest kolejnych 15 obiektów, a 2 są na etapie przetargów. Do końca roku planujemy przetargi dla pozostałych" – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Inwestycja realizowana jest w formule „buduj” i obejmuje swoim zakresem budowę 300-metrowego wiaduktu drogowego wraz z przyległym układem ulic. Zastosowane rozwiązania umożliwią poprowadzenie nad torami dwóch pasów ruchu dla samochodów oraz trasy pieszo-rowerowej.

"Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania nie tylko wpłynie na komfort komunikacji  w Pruszkowie, ale również odmieni życie wielu mieszkańców i będzie służyć kolejnym pokoleniom. To ogromna zmiana dla naszego miasta i naszych sąsiadów. Serdecznie dziękuję za współpracę PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A., Powiatowi Pruszkowskiemu  i Gminie Piastów. W takich momentach widać, jak dużo możemy zdziałać wspólnie. Ogromnym wsparciem dla tej inwestycji będzie dofinansowanie blisko 8,5 mln zł, które pozyskaliśmy z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg." – mówi Paweł Makuch, prezydent miasta Pruszkowa.

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram