fbpx
Źródło: PKP PLK S.A.

sierpień 2021

15

10:08:00

Nowe rozjazdy na stacji Czechowice-Dziedzice

Dzięki transportowi urządzeń "w blokach" rozjazdy w stacji Czechowice-Dziedzice będą montowane wprost z platform. PKP Polskie Linie Kolejowe stosują nowoczesne rozwiązania na linii Goczałkowice-Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg. Inwestycja za 1,4 mld zł poprawia warunki podróży i przewozu towarów, jest dofinansowana z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Perony stacji Czechowice-Dziedzice stają się bardziej dostępne i komfortowe dla podróżnych. Przebudowa układu torowego zwiększa możliwości i rolę kolei w systemie transportu województwa, kraju i na trasach międzynarodowych. Nowe urządzenia sterowania, w tym 119 rozjazdów, zapewnią większy poziom bezpieczeństwa. Dwa ponad czterdziestometrowe rozjazdy były montowane na stacji w pierwszym tygodniu sierpnia. To kolejne nowe urządzenia zabudowywane w torach, które przywieziono "w blokach". W ten sposób zapewniany jest transport kluczowych rozjazdów. Prace realizowane są w ramach inwestycji PLK na odcinku Goczałkowice-Zdrój - Czechowice–Dziedzice – Zabrzeg.

Transport blokowy to przewóz rozjazdów na specjalnych platformach umożliwiających załadunek, przewóz i rozładunek tych urządzeń bez konieczności demontażu. Takie rozwiązanie sprawia, że rozjazd w pełni zachowuje parametry, ważne m.in. dla bezpiecznego i sprawnego przejazdu pociągów. Rozjazd jest zabezpieczony przed ewentualnymi odkształceniami i uszkodzeniami podczas transportu. „Tradycyjny” przewóz rozjazdów wymaga demontażu u producenta, dostawa odbywa się w częściach i wymaga ponownego złożenia rozjazdu na placu budowy.

"PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. sukcesywnie przygotowywały wykonawców do zmiany sposobu dostaw rozjazdów na blokową. Takie rozwiązania są teraz standardem. Chcemy, aby rozjazdy zachowywały najwyższą jakość, gdyż jest to ważne dla bezpieczeństwa, ale także pozwala na dłuższy okres eksploatacji, mniejsze nakłady utrzymaniowe" – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wielobranżowy projekt na odcinku Goczałkowice-Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg obejmuje także kompleksową przebudowę torów, sieci trakcyjnej. Istotnie poprawiają się warunki dla podróżnych. Pasażerowie pociągów już mogą korzystać z nowego peronu w Zabrzegu.

Szczegóły inwestycji dostępne na stronie [tutaj].

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram