wrzesień 2021
19
4:09:13
W niedzielę 19 września na Dworcu Głównym w Toruniu odbyły się obchody 160-lecia obecności kolei żelaznej w tym mieście (1861-2021). Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Toruńska Kolejowa Izba Tradycji.
Od godziny 12 na gości czekały liczne atrakcje. Uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć wystawę taboru kolejowego, skorzystać z przejazdu pociągiem specjalnym do Ciechocinka i Lubicza, zwiedzić mieszczącą się przy dworcu Kolejową Izbę Tradycji, posłuchać o ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny Przejazd” czy zobaczyć prezentację maszyn parowych i pokaz samochodów retro. Obchody uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury oraz Kapeli Semaforek.
Prezes Stowarzyszenia Toruńska Kolejowa Izba Tradycji Bogumił Niewczas, w rozmowie z Serwisem Kolejowym zwrócił uwagę, że niedzielne obchody były wynikiem pracy i dobrej woli dużej grupy osób.
„Jestem bardzo zadowolony z przebiegu. Fantastyczne jest to, że człowiek obraca się wokół ludzi przychylnych, począwszy od emeryta po dyrektora zakładu. Każdy był otwarty i dlatego można było zorganizować takie obchody. A ci, którzy się tu pojawili, dali dowód tego, że są miłośnikami kolei” – podkreślił Bogumił Niewczas.
Inicjatywę wsparły m.in. Województwo Kujawsko-Pomorskie, Polregio, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., PKP Energetyka, Urbitor i Freightliner PL. W akcję włączyli się także liczni wolontariusze – wskazał członek Stowarzyszenia Toruńska Kolejowa Izba Tradycji Piotr Szalewski.
„Przygotowania do imprezy miały charakter kolektywny. Była to praca zespołowa. Prezes (Bogumił Niewczas – przyp. red.) nakreślał kierunek, a następnie wszystko było omawiane – co do daty, co do środków, które są potrzebne, co do naszych możliwości organizacyjnych i finansowych. Zadziwia, zresztą bardzo mile, niekomercyjny charakter tej imprezy i praca wolontariatu. To jest cudowne, że ludzie zrobili to bezinteresownie” – zaznaczył Piotr Szalewski.
Data obchodów miała charakter umowny. Pierwszy pociąg przyjechał do Torunia 24 października 1861 roku z Bydgoszczy. Jak podkreślił Bogumił Niewczas, uruchomienie połączeń kolejowych między miastami miało „ogromne znaczenie polityczne, militarne, gospodarcze i turystyczne”.
Serwis Kolejowy