fbpx
Źródło: Koleje Mazowieckie

październik 2021

02

11:10:00

Koleje Mazowieckie i ECCO Rail w Programie Zielona Kolej

Koleje Mazowieckie są kolejnym przewoźnikiem, który dołączył do Programu Zielona Kolej. Podczas kolejowych Targów TRAKO 2021, przewoźnik, razem z ECCO Rail, podpisał z PKP Energetyka list intencyjny, na mocy którego  zadeklarował dołączenie do Programu. Obecnie jest już w nim sześciu przewoźników, którzy planują przejść na zasilanie swoich pociągów energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. Sygnatariusze listów staną się też prosumentami, produkując na własne potrzeby energię nietrakcyjną, przy wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych, które powstaną na budynkach i terenach kolejowych.

Program Zielona Kolej został stworzony przez branżową inicjatywę Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK), skupiającą podmioty odpowiedzialne za konsumpcję 95% energii elektrycznej na kolei w Polsce. Dzięki jego realizacji kolej stanie się prekursorem transportu neutralnego klimatycznie w naszym kraju, przechodząc na zasilanie z OZE w 85% do 2030 roku i docelowo w 100%.Koleje Mazowieckie i ECCO Rail dołączyły tym samym do DB Cargo Polska, CTL Logistics, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Kolei Śląskich, które to spółki już pracują z PKP Energetyka nad stworzeniem modelu zakupu energii elektrycznej z OZE w ramach Programu Zielona Kolej.

"Zielona energia z odnawialnych źródeł jest przyszłością kolei. Dlatego od wielu lat inwestujemy przede wszystkim w nowoczesny i energooszczędny tabor o napędzie elektrycznym. Dzięki dołączeniu do Programu Zielona Kolej będziemy mogli zdecydowanie obniżyć wielkość śladu węglowego generowanego przez naszą działalność przewozową. Przejście na wykorzystanie energii trakcyjnej z OZE pozwoli nam zapewnić pasażerom korzystającym z kolei na Mazowszu prawdziwie ekologiczny środek transportu. Wpisuje się to doskonale w dokumenty strategiczne województwa mazowieckiego – Program Ochrony Powietrza, czy plan zrównoważonego rozwoju transportu publicznego na Mazowszu" – powiedział Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

Transmisja konferencji "Kolej dla klimatu - klimat dla kolei", organizowanej przez Fundację ProKolej i Centrum Efektywności Energetycznej Kolei na 14 międzynarodowych targach TRAKO 2021 dostępna poniżej.

Źródło tekstu: Koleje Mazowieckie/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram