fbpx
Źródło: Bezpieczny Przejazd

październik 2021

11

12:10:00

Kampania Bezpieczny przejazd ku przestrodze - niebezpieczne zachowania na przejeździe

Bezpieczny przejazd opublikował ku przestrodze nagranie z niebezpiecznych zachowań kierowców na przejeździe kolejowo-drogowym w Woli Filipowskiej (województwo małopolskie).

Pośpiech, brawura, ignorancja przepisów to najczęstsze przyczyny wypadków na skrzyżowaniach torów i dróg. 99 % wypadków na przejazdach powodują nieodpowiedzialni kierowcy.

Najczęściej popełnianymi błędami są:

  • omijanie slalomem zamkniętych zapór
  • ignorowanie znaku stop
  • wjeżdżanie pod opadające rogatki
  • zbyt szybka jazda.

To zagrożenie dla życia kierowcy, jego pasażerów oraz pasażerów i obsługi pociągów.

Inne błędy to wjeżdżanie na tory, jeśli nie ma możliwości zjazdu z przejazdu, a także jazda „na pamięć” – przeświadczenie, że „o tej porze nic nie jeździ”. Trzeba pamiętać, że czerwone światło absolutnie zakazuje wjazdu na skrzyżowanie! Zbliżając się do przejazdu, należy ograniczyć prędkość i zachować szczególną ostrożność – upewnić się, że nie zbliża się pociąg.

Kampania Bezpieczny przejazd przypomina o możliwości skorzystania z żółtej naklejki, która ratuje życie w niebezpiecznych sytuacjach. Naklejka umieszczona na krzyżu św. Andrzeja lub na słupku rogatki, ma trzy ważne numery: indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać sytuacje niezagrażające bezpośrednio życiu.

Źródło tekstu: bezpieczny-przejazd.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram