fbpx
Źródło: gov.pl

październik 2021

28

9:10:00

Lepszy dostęp do kolei w województwie dolnośląskim

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na budowę przystanku Boguszów-Gorce Dzikowiec na trasie Boguszów-Gorce Wschód – Mieroszów. Inwestycja, realizowana dzięki rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025, poprawi dostęp do kolei i zapewni lepsze warunki podróży pociągiem w województwie dolnośląskim.

"Dzięki Programowi przystankowemu, w ramach którego do 2025 roku polski rząd przeznaczy miliard zł na budowę i modernizację przystanków, skuteczniejsze jest likwidowanie wykluczenia komunikacyjnego. Mieszkańcom wielu miejscowości, w tym Boguszowa-Gorców, poprawi się dostęp do kolei" – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

"Na Dolnym Śląsku Boguszów-Gorce Dzikowiec będzie kolejnym nowym przystankiem, budowanym dzięki rządowemu programowi budowy przystanków kolejowych. Mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei, czyli najbardziej ekologicznego środka transportu" – stwierdził Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP PLK SA.

Boguszów-Gorce Dzikowiec będzie przystankiem z peronem jednokrawędziowym. Długość i wysokość obiektu pozwoli podróżnym na dogodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przystanek będzie wyposażony w wiaty, ławki oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Podróże po zmroku ułatwi jasne, energooszczędne oświetlenie LED. Z pociągów dogodnie skorzystają osoby o ograniczonej możliwości poruszania się, gdyż przewidziano pochylnie. Obok przystanku będą stojaki rowerowe.

Zadanie, realizowane w formule projektuj i buduj, wykona firma Infrakol sp. z o.o. Rozpoczęcie robót planowane jest na przełomie II i III kwartału 2022 r. Z kolei oddanie peronu dla podróżnych przewidywane jest w 2023 r. Wartość prac wynosi ok. 3 mln zł.

Program przystankowy w województwie dolnośląskim

W województwie dolnośląskim program obejmuje 15 przystanków – 7 na liście podstawowej i 8 na rezerwowej. W planach, oprócz przystanku Boguszów-Gorce Dzikowiec jest m.in. budowa przystanków Świdnica Zawiszów i Mirków, a także przebudowa przystanków Ścinawa i Szklarska Poręba Średnia. Inwestycje zwiększą dostępność mieszkańców do kolei i poprawią warunki podróży.

Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025

W maju 2021 r. przyjęta została uchwała w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na zaplanowane zadania inwestycyjne, które umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej, przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. W programie uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

Źródło tekstu: gov.pl/Serwis Kolejowy 


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram