fbpx
Źródło: PKP PLK S.A.

listopad 2021

09

9:11:00

Lepsze warunki podróży na trasie między Wrześnią a Jarocinem

Wygodniej będzie można skorzystać z pociągów między Wrześnią a Jarocinem. Podróżni zyskają nowe, dostępniejsze perony w Książnie, Orzechowie i Miłosławiu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na wykonanie prac. Przebudowa przystanków na wielkopolskim odcinku linii Oleśnica – Chojnice to efekt Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych. 

Przebudowa peronów na stacjach Orzechowo i Miłosław oraz na przystanku Książno (linia kolejowa nr 281 Oleśnica – Chojnice) zapewni dogodniejsze warunki podróży w stronę Wrześni lub Jarocina. Pasażerowie – także mający trudności z poruszaniem się – zyskają dobry dostęp do kolei.

"Dzięki inwestycjom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” mieszkańcy zyskują lepszy dostęp kolei. Prace realizowane teraz przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. tworzą warunki do jeszcze lepszego korzystania z pociągów, najbardziej przewidywalnego i ekologicznego środka transportu" – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Perony po przebudowie będą wyższe, co ułatwi wsiadanie do pociągów. Zostaną wyposażone w wiaty, jasne oświetlenie, czytelne tablice i gabloty z informacjami przydatnymi w podróży. Na nowej, antypoślizgowej nawierzchni przewidziano ścieżki naprowadzające, pomocne osobom niedowidzącym i niewidomym. Będą także pochylnie ułatwiające dojścia. Przejścia w poziomie torów zyskają nową nawierzchnię i oznakowanie, aby zwiększyć bezpieczeństwo.

Prace obejmą perony w Orzechowie, Miłosławiu i Książnie. Na przystanku Książno planowana jest zmiana lokalizacji peronu wyspowego, który będzie obok toru w stronę Jarocina.

"„Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” pozwala – w zależności od potrzeb, przebudować perony, korzystnie zmienić ich lokalizację lub przygotować dodatkowy dostęp do kolei. W Wielkopolsce z efektów rządowego programu skorzystają m.in. mieszkańcy Książna, Orzechowa i Miłosława. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na przygotowanie dokumentacji i realizację prac" – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na przygotowanie dokumentacji i realizację prac budowlanych dla zadania „Przebudowa/odbudowa peronów na stacjach kolejowych Miłosław i Orzechowo oraz przystanku osobowym Książno” w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”.

Zadanie jest podzielone na trzy przedsięwzięcia: w Książnie, Orzechowie i Miłosławiu. Otwarcie ofert planowane jest w grudniu br. Szacunkowa wartość prac to ok. 9,6 mln zł ze środków budżetowych. Podróżni skorzystają z efektów inwestycji w 2022 r.

Nowe perony w Wielkopolsce

W województwie wielkopolskim „program przystankowy” uwzględnia na liście podstawowej 13 miejscowości. Budowa nowych przystanków planowana jest w Białężycach i Pile (Piła Fabryczna), natomiast modernizacja peronów w Bożacinie, Golinie, Koźminie Wielkopolskim, Krotoszynie, Książnie, Miłosławiu, Obrze Starej, Orzechowie, Radlinie, Patrzykowie i Słupcy.

Na liście rezerwowej znalazło się 9 kolejnych stacji i przystanków w regionie. Budowa nowych miejsc zatrzymań pociągów jest rozważana w Jastrowiu (Jastrowie Miasto), Koninku, Wronkach (Wronki Zamość), Rogaszycach i Barłogach (Barłogi Wiadukt), a modernizacja istniejących peronów w Pleszewie, Wolenicach, Żerkowie i Ostrowie Wielkopolskim (Ostrów Wielkopolski Gorzyce).

Program Przystankowy przybliża kolej mieszkańcom

Korzystne zmiany na peronach m.in. wzdłuż linii kolejowej między Wrześnią a Jarocinem to efekt realizacji przyjętej w maju br. uchwały w sprawie ustanowienia „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”, przedłożonej przez Ministra Infrastruktury. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dogodny dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Środki w ramach programu wartego ok. 1 mld zł zostaną wykorzystane m.in. na budowę i modernizację przystanków kolejowych.

Rządowy program uwzględnia 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej znalazło się 173 lokalizacji, a na rezerwowej – 182. Przewidywana jest budowa 177 i modernizacja 178 przystanków.

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram